اندازه گیری عملکرد نگهداری و تعمیرات

مقاله اندازه گیری عملکرد نگهداری و تعمیرات : رویکرد کلی

KPI عنوان مقاله : Measuring Maintenance Performance: a holistic approach ( اندازه گیری عملکرد نگهداری و تعمیرات : رویکرد کلی )

چکیده : اندازه گیریهای عملکرد بایستی با استراتژیهای سازمان مرتبط باشد تا به این منظور اطلاعات مفیدی برای تصمیم گیری ها ی موثر و شکل گیری رفتار مطلوب کارکنان فراهم شود دام های مربوط به استفاده بی رویه از KPI های (شاخص های کلیدی عملکرد) معمول در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

همچنین چهار رویکرد برای اندازه گیری شاخص های کلیدی عملکرد مرور می شود. اندازه گیری عملکرد مبتنی بر ارزش (Value-base performance) اثر فعالیت های نگهداری و تعمیرات را بر ارزش آتی سازمان را می سنجد. کارت امتیازی متوازن (BSC) چهار چوبی برای ترجمه استراتژی یه سنجه های عملیاتی فراهم می آورد که در مجموع الزامات حیاتی را برای کمک به موفقیت سازمان فراهم می کند. ممیزی های سیستم، ابزاری برای اندازه گیری فرهنگ سازمانی هستند که به نوبه خود  رویکرد مناسب برای سازماندهی کارکرد نگهداری و تعمیرات تعیین می کنند. کارایی عملیاتی کارکرد نگهداری و تعمیرات سازمان می تواند با همتایانش در دیگر سازمان ها با استفاده از تحلیل پوششی داده ها (Data Envelopment Analysis)محک زده شود در میان این رویکرد ها آن یکی که برمبنای BSC  ایجاد می شود اصول طراحی یک سیستم خوب اندازه گیری عملکرد را شامل می شود. برای تطابق روان رویکرد BSC جهت مدیریت عملیات های نگهداری و تعمیرات در بخش نتیجه گیری یکسری موارد تحقیقی آتی  مرتبط پیشنهاد شده است.

این مقاله با همکاری استاد مطرح نگهداری و تعمیرات دانشگاه تورنتو پروفسور Andrew Jardine  نگاشته شده است.

مقاله اندازه گیری عملکرد نگهداری و تعمیرات : رویکرد کلی (۲۴۱۳ downloads)

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات یک سوال همیشگی در مدیریت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *