برای اولین بار در صنعت نفت: روش اجرایی « تحلیل علل ریشه ای وقایع » – دانلود

برای اولین بار در صنعت نفت: روش اجرایی « تحلیل علل ریشه ای وقایع »

RCAبرای اولین بار در صنعت نفت روش اجرایی « تحلیل علل ریشه ای وقایع » توسط معاون محترم وزیر نفت در امور مهندسی ابلاغ شد
روش اجرایی تحلیل علل ریشه ای وقایع (خرابی‌ها و رخدادهای نامنطبق RCA) Root Cause Analysis) ) به همت معاونت امور مهندسی وزارت نفت (اداره کل راهبری نظام نگهداری و تعمیرات) تدوین و پس از طی مراحل بررسی و اخذ نظرات نمایندگان شرکت‌های اصلی و HSE وزارت نفت به تصویب معاون محترم امور مهندسی وزارت نفت رسیده و ابلاغ شد. هدف از تدوین این روش اجرایی انجام تحلیل علل ریشه‌ای وقایع (خرابی ها و رخدادهای نامنطبق) برای تعیین و اجرای موفق راهکارهایی در جهت جلوگیری از تکرار مجدد، کنترل و یا کاهش شدت اثر عدم تطابق و پیشگیری از رویدادهای مشابه در آینده با پیاده‌سازی راهکارهای حاصل از آن است.
این دستورالمعل برای تحلیل علل ریشه‌ای عیوب، حوداث و هرگونه عدم تطابق با شرایط ایده‌آل یا الزامات در طول چرخه عمر کلیه تاسیسات و تجهیزات واحدهای صنعت نفت در شرکت‌های اصلی، فرعی تابعه و واگذار شده قابل استفاده است.
در این دستورالعمل پس از بیان موضوع، هدف، دامنه کاربرد و تعاریف، اقدامات روش تحلیل علل ریشه‌ای وقایع شامل راهنمای گام‌به‌گام تحلیل ریشه‌ای، فرم گزارش عدم تطابق خرابی‌ها رخدادهای نامنطبق، فرم گزارش تحلیل علل ریشه‌ای، مروری کوتاه بر وضعیت سایر متدلوژی‌های آنالیز علل ریشه‌ای و مراحل بهره‌برداری و اجرای فرآیند تحلیل علل ریشه‌ای شرح داده شده است.
این دستورالعمل بر اساس آخرین تکنیک‌ها و روش‌های تحلیل علل ریشه‌ای خرابی با کمک مشاوران و صاحب نظران علمی و فنی تهیه شده است و امید آن می رود که همگرایی لازم برای تجزیه و تحلیل مهندسی علل خرابی‌ها و رخدادهای نا منطبق در سطح صنعت نفت را به دنبال داشته باشد. کاربرد این روش اجرایی هم برای بهبود وضعیت نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه و هم برای جلوگیری از رخداد حوادث مشابه برای تأسیسات، دستگاهها، در آینده کاربرد دارد.

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت

دانلود دستورالعمل تحلیل ریشه ای وقابع - وزارت نفت (۹۲۵ downloads)

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

جایزه ملی نگهداری

همایش جایزه ملی نگهداری و تعمیرات ۲۳ و۲۴ بهمن ماه

همایش جایزه ملی نگهداری و تعمیرات ۲۳ و۲۴ بهمن ماه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره همایش جایزه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *