تجهیزات خود را ببویسد تا قابلیت اطمینان بهبود یابد!

تجهیزات خود را ببویسد تا قابلیت اطمینان بهبود یابد!

ترجمه : رزگار جهاندیده re4m

یکی از اولین قواعد در شیوه مهندسی خوب عبارت است از اصل بوسیدن. کلمه بوسیدن (Kiss) مخفف جمله “ساده حفظش کن ، نادان” (“Keep it simple, stupid”) است. در واقع، این بدان معنی است که بسیاری از چیزها اگر ساده نگه داشته شود بهترین کارکرد رو خواهند داشت. اغلب این اعتقاد وجود دارد که فعالیت های پیچیده ی پرهزینه  برای بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات مورد نیاز است.اگرچه بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات می تواند در برخی شرایط پیچیده وپرهزینه باشد.ولی خوشبختانه، این موضوع می تواند تنها یک استثنا و نه یک قاعده برای تجهیزات و دارایی هایتان باشد. بیش از حد بر فعالیت های  قابلیت اطمینان پیچیده و پرهزینه ای که نمی توانید کامل کنید ، تمرکز نکنید و اگر این کار انجام دهید ازچیزهای اساسی که برای حفظ قابلیت اطمینان تجهیزات نیاز است چشم پوشی می کنید.

چه بهبودهای در قابلیت اطمینان تجهیزات می توانید ایجاد کنید که نیازمند اقدامات پرهزینه و یا پیچیده نیست  ؟ با “اصول” شروع کنید مانند:

  • همراستا سازی (شفت، کوپلینگ، و غیره)
  • بالانس کردن  (اجزای دوار ، تیغه های فن، پروانه، روتورها)
  • محکم کردن (از بین بردن لقی و لرزش بیش از حد.)
  • روانکاری (به درستی نه بیش از حد یا خیلی کم!)
  • بازرسی
  • بکارگیری پایش وضعیت
  • و درک اینکه تلاش های شما کجا باید متمرکز باشد.تا نتیجه بهتری حاصل شود.

 منتظر نباشید تا تجهیزات نصب و راه اندازی شوند.فعالیت های اساسی که در بالا لیست شده است بایستی مشخصات ، طراحی ، خرید  و عملیات روزمره تجهیزات شما در بربگیرد. عدم رسیدگی به این جنبه حیاتی از آغاز منجر به هزینه های نگهداری و تعمیرات بالاتر و کاهش قابلیت اطمینان در زمان بهره برداری تجهیزات می شود.

اغلب فعالیت های اساسی قابلیت اطمینان با توجه به کمبود منابع ، سطح آگاهی، زمان، بودجه، و غیره تکمیل نمی شود. اطمینان حاصل کنید که که تیم های مهندسی،نگهداری و تعمیرات، تولید، خرید و مدیریت این شیوه ها آگاهی دارند و به صورت روزمره آنها را به کار می گیرند تا قابلیت اطمینان تجهیزاتتان را از آغازکار حفظ کنند.

نکته ارائه شده توسط :

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *