چگونه با تحلیل منحنی P-F قابلیت اطمینان را افزایش دهیم؟ (بخش اول)

چگونه با تحلیل منحنی P-F قابلیت اطمینان را افزایش دهیم؟

اثرات تحلیل منحنی P-F بر قابلیت اطمینان تجهیزات

مترجم : رزگار جهاندیده – مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی

   برای قسمت دوم  این مقاله کلیک کنید   

وقتی منحنی قابلیت اطمینان P-F را بررسی کنیم، دو دسته اقدامات اصلی برای نگهداری و تعمیرات مطمئن، وجود دارد که ممکن است منابع ما در آنها متمرکز شوند: منطقه P-F (شکل ۱ را ببینید) بخشی است که معمولا بیشترین توجه را به خود جلب می کند. این منطقه نشان می دهد که تجهیزات در حال حاضر دچار نقص و کاستی هستند. این منطقه در مورد تشخیص و پیش بینی حالت های خرابی تجهیزات کاربرد دارد. بنابراین با توجه به این ناحیه، تعمیرات می توانند به صورت برنامه ریزی شده انجام شوند.

منحنی P-f
منحنی P-f (برای دانلود پوستر ترجمه شده منحنی P-F روی تصویر کلیک کنید)

همچنین ببینید : 

اساسا، همان طور که شما در حال مدیریت خرابی های بالقوه هستید (p)، آنها به سمت تبدیل شدن به خرابی های کارکردی (F) حرکت می کنند. هیچ یک از فعالیت های شما در موقعیت P، باعث جلوگیری از وقوع خرابی و شکست نخواهد شد. حتی اگر سعی نمایید تا آن وضعیت را طولانی کنید، باز هم شکست و خرابی، اجتناب ناپذیر است و رخ خواهد داد.

مطمئنا فعالیت در وضعیت P-F ارزش زیادی دارد. اما تنها راه جلوگیری از خراب شدن تجهیزات، انجام یک کار یا اقدام قبل از وقوع وضعیت P است. فعالیت در وضعیت P-F همانند بررسی منظم کلسترول خون شما و تصمیم گیری در زمان مناسب برای اقدام مناسب است.

 

توجه نمایید که فقط بررسی و پیگیری آن، هیچ کاری برای جلوگیری از وقوع آن انجام نمی دهد. اقداماتی که باید هنگام وقوع وضعیت P-F انجام شوند عبارتند از مدیریت وضعیت دارایی، مانند تجزیه و تحلیل ارتعاشات، تجزیه و تحلیل سیالات (به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل ذرات گرد و غبار و آلودگی)، تصویربرداری حرارتی مادون قرمز، آزمایش اولتراسونیک، مراقبت اولیه اپراتور یا ماشین کار و غیره. به طور کلی، اجرای این فعالیت ها باید توسط پرسنل آموزش دیده و فناوری های مناسب، انجام شود تا با موفقیت همراه باشند.

مطمئنا فعالیت در وضعیت P-F ارزش زیادی دارد. اما تنها راه جلوگیری از خراب شدن تجهیزات، انجام یک کار یا اقدام قبل از وقوع وضعیت P است. فعالیت در وضعیت P-F همانند بررسی منظم کلسترول خون شما و تصمیم گیری در زمان مناسب برای اقدام مناسب است.

ناحیه I-P، همانطور که در شکل ۱ نشان داده شده است، دوره زمانی است که از زمان نصب تجهیزات تا زمان شروع خرابی را شامل می شود. در سازمانی که قابلیت اطمینان تجهیزات، در حال رشد است و هنوز کامل نشده، ممکن است زمان صرف شده در منطقه P-F نسبت به منطقه I-P بیشتر باشد. اما، سازمان های بالغ، بر رشد منطقه I-P تاکید دارند.

«ادامه  مقاله تنها برای اعضا قابل رویت است.  جهت ورود به سایت اینجا  و جهت ثبت نام در سایت اینجا کلیک کنید.»

Randy Riddell : او مدیر نگهداری و تعمیرات در موسسه SCA است . تجربه بیش از ۲۵ سال او در زمینه نگهداری و تعمیرات با تمرکز بر قابلیت ماشین الات توانسته است به شرکت های زیادی در این زمینه کمک کند.

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات یک سوال همیشگی در مدیریت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *