حذف مسئله ی علت ریشه ای – RCPE- در نت اصلاحی

حذف مسئله ی علت ریشه ای – RCPE- در نت اصلاحی

مترجم : رزگار جهاندیده

PSدراین مثال در صنعت تولید کاغذ ، مکانیک ها یک فعالیت نگهداری و تعمیرات اصلاحی را زمانبندی کرده اند تا براساس دستور کار صادر شده در آن روز انجام دهند. دستور کار مورد نظر عبارت است از :
تعویض بیرینگ ها در یک رول پرس (Press Roll) به علت سطح بالای ارتعاش.
این کار طوری که انتظار می رفت تکمیل شد و بیرینگ ها و سیل ها طبق برنامه تعویض شدند. ماشین دوباره استارت شد و مجددا تولید کاغذ از سر گرفته شد.
در این جا تصاویر این بیرینگ ها را مشاهده می کنید.

Bearing1 Bearing2

Bearing3 Bearing4

در اینجا چی می بینید. بذارید فرض کنیم که شما تجربه کافی در مورد بیرینگ ها برای این کاربرد به خصوص را ندارید. ما می دانیم که در این صنعت (تولید کاغذ) برای حذف پالپ (Pulp) به کرات تجهیز شسته می شود.
بنابراین سرنخ های عبارتند از :
۱- خوردگی به علت وجود آب در روغن
۲- سیل ها را برای این مورد به خصوص بایستی اصلاح گردند
۳- مواد تشکیل دهند سیل اصلاح شود – چه مواد شیمیایی برای تمیزکاری مورد استفاده قرار می گیرد
۴- بیرینگ ها به شفت جفت شوند
۵- استقرار رویه ای برای بیرینگ ها
در این جا شما چند علت محتمل را مشخص کرده اید بنابراین زمان آن رسیده است که علت خرابی را مشخص و تصدیق نمایید. اجازه دهید که دز زمان مناسب اینکار را انجام دهیم. هر کار اصلاحی یک (Practical Root Cause Problem Elimination (RCPE در مقیاس کوچک است. واضح است که اگر مسئله کمی بزرگتر بود بایستی یک RCPE رسمی تری انجام می شد.

نکته ارائه شده توسط : IDCON

 

توضیح مترجمRoot Cause Problem Elimination™ یک روش ثبت شده توسط شرکت IDCON می باشد. این شرکت در زمینه آموزش ، پیاده سازی سیستم های نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی های فیزیکی فعالیت می کند. IDCON معتقد است که RCPE  تنها به تجزیه و تحلیل مسئله – برخلاف(RCFA) – نمی پردازد بلکه مسئله را در نهایت حذف و حل و فصل می کند.

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات (کاربردی و شرایط وِیژه)

دوره های آموزشی تخصصی نگهداری و تعمیرات تیم مشاوره مدیریت مارس ۱۵ درصد تخفیف برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *