روانکاری

روانکاری دستی یا خودکار ؟چطور تصمیم گیری کنیم؟ (بخش دوم)

روانکاریروانکاری

 نویسنده: Gustavo Sabogal, از شرکت SKF

مترجم:امین نورمحمد : کارشناس نگهداری و تعمیرات

ویراستار: رزگار جهاندیده

مزایای روانکاری مکانیزه:

مزایای زیادی در سیستم روانسازی مکانیزه وجود دارد .که شامل کاهش ضایعات و ریسک خرابی یاطاقان،پاکیزگی،نیروی انسانی کمتر،بهبود بهداشت محیط زیست و ایمنی است.

کاهش ضایعات و ریسک خرابی یاطاقان

مقادیر روانکاری مجدد با توجه به فضای فیزیکی در دسترس یاطاقان مشخص می شود،درصورتیکه فواصل روانسازی مجدد با توجه به شرایط کاری که نرخ افت روانساز (سرعت،فشار،دمانوع یاطاقان و …) را تعیین میکند مشخص می شود

یک سیستم روانسازی مکانیزه تک نقطه ای میتواند مقدار صحیح گریس را در زمان درست در هر نقطه روانسازی ارائه دهد.این کار هم باعث کاهش مقدار گریس ضایعاتی هم سبب کاهش ریسک خرابی یاطاقان می شود.

به عنوان مثال یک یاطاقان را که در هفته به ۲گرم گریس در روانکاری مجدد نیاز دارد در نظر بگیرید.با یک تفنگ گریسپاش استاندارد این به این معنی است که یاطاقان بایدحدود ۱.۳ “ضربه” گریس دریافت کند.اما دریافت دستی۰.۳ ضربه مشکل است.احتمالا دوضربه داده می شود.به عبارت دیگر به یاطاقان ۳ گرم بجای دو گرم روانساز در هربازه زمانی میرسد.

اگر فرض کنیم تکنسین با دو ضربه راضی شود(اگر او هیچ گریسی را در حال بیرون آمدن از آب بند نبیند).پس بعد از یک سال ۱۵۶ گرم گریس به یاطاقان می رسد(۵۲ هفته کاری هر هفته ۳ گرم) به جای ۱۰۴ گرم(۵۲ هفته کاری هر هفته ۲ گرم).این به این معنی است که بالای۵۲ گرم(۵۰ درصد گریس مصرفی) به هدر خواهد رفت.

این مثال مزیت ارسال دقیق روانساز و مقدار درست آن را نشان میدهد(R دوم).اما در مورد فرکانس یا تعدد روانسازی چه؟(R سوم)

فواصل روانسازی مجدد  ورای  محدودیت های تعیین شده روانساز را در معرض افت بیش از حد و یاتاقان  را در معرض کمبود قرار می دهد.در طرف مقابل ،کوتاهی فواصل روانسازی با مقادیر تعدیل شده آن، خاصیت های روانساز را نو می کند.جهت روشن شدن این مسئله در نظر بگیرید که به طورمتوسط در روز هر فرد به ۲۰۰۰کالری نیاز دارد.آیا شما در یک هفته تقریبا و به طور مجموع یک بار در هفته به ۱۴۰۰۰کالری نیاز دارید یا اینکه برابر همین مقدار را در هفت روز هفته نیاز دارید.

پاکیزگی

نمونه ای از روانکاری اتوماتیک

یک دستگاه روانساز اتوماتیک که میتواند جریان صحیح و پیوسته روانساز تمیز وتازه را فراهم کند

آلودگی روانساز روی عمر یاتاقان و افزایش ریسک خرابی آن تاثیر خواهد گذاشت.در برنامه های روانسازی دستی، جلوگیری از آلودگی گریس یک چالش محسوب می شود.مراحل باید تمیز و پاکیزه انجام شود تا آلودگی خارجی ناشی از دخول گریس تامین نشود و هر نقطه روانکاری می بایست در محل گریس زنی دارای یک کلاهک باشد بعلاوه .حداکثر فرآیند روانسازی مجدد تمیز برای هر نقطه در هر مرتبه باید دنبال شود.

در مثال قبلی تکنسین نقطه معین را ۵۲ بار در یک سال روانکاری می کند.به همین دلیل یاتاقان ۵۲ مرتبه در معرض آلودگی های خارجی به دلیل روانسازی های زیاد قرار خواهد گرفت.در قیاس با یکدیگر،نصب روانسازکننده مکانیزه روی یک نقطه صحیح،میتواند یک جریان مداوم و مناسب از روانساز تازه و تمیز را فراهم آورد،که کاربردی در شرایط یکسان دارد.اینکه از ورود آلودگی ها در زمان های مشابه جلوگیری به عمل میآورد.

صرفه جویی نیروی انسانی

عملکرد ساده فشاردادن یک اهرم بر روی تفنگ های گریس پاش به منظور انجام روانسازی دستی می تواند به راحتی جایگزین دستگاه شود.مسئله مهم این است که آیا شما میتوانید حداکثر بهره را از تخصص تکنسین های نگهداری و تعمیرات کسب کنید.اینچنین پرسنلی میتوانند برنامه های روانکاری را از طرق زیر مدیریت کنند:

  • .بهبود مستمر مسیر روانکاری
  • .پیاده سازی برنامه های آنالیز روانسازها
  • .پیاده سازی یک برنامه کنترل آلودگی و ناخالصی و تجدید روغن
  • .پیاده سازی یک برنامه کنترل نشتی

در نظر بگیرید که زمانیکه سیستمهای روانسازی اتوماتیک در حال استفاده هستند پرسنل ازفعالیت های پایه ای زمانبر ازادمی شوندو می توانند ازرش بسیار بیشتری را ایجاد کنند که این قابلیت جایگزینی با کارمندی که در یک مرحله ای این ارزش را بوجود می آورد نیست.

ایمنی و بهداشت محیط

فعالیت های روانسازی نادرست میتواند اثر قابل توجهی به محیط زیست می گذارد. مجددا” محاسبه گریس تلف شده در مثال قبل را در نظر بگیرید.اکنون تلاش میکنیم اثری که این گریس ضایعات شده بر محیط زیست می گذارد را  برآوردکنیم. به طور طبیعی این موضوع به روش های دفع که روی تجهیزات انجام میشود بستگی دارد.اما در لفظ محیطی به گونه ایست که ضایعات کمتر بهتر است.

بعد  نقاطی را درنظر بگیرید که از لحاظ دسترسی دشوار و حتی خطرناک و اثر بالقوه ای بر پرسنل شما دارد.این یکی دیگر از بخش هایی است که سیستم روانسازی مکانیزه به عنوان یک مزیت واقعی عرضه می کند.

بخش اول این نوشته را در این صفحه مطالعه نمایید: لطفاً کلیک نمایید

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات یک سوال همیشگی در مدیریت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *