سیستم مدیریت دارایی های سازمان (Enterprise Asset Management System) چیست؟

سیستم مدیریت دارایی های سازمان (Enterprise Asset Management System) چیست؟

مترجم: سید احمد رضوی

همانطور که ازنام آن بر می آید، سیستم های مدیریت دارایی سازمانی (EAM) برای ایجاد یک سیستم واحد برای مدیریت دارایی های فیزیکی  در سراسر شرکت طراحی شده اند. این سیستم ها پس از سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات مکانیزه (CMMS)، هنگامی که تکنولوژی شبکه شرکت ها را قادر به پیوند سیستم های کامپیوتری در چندین سایت کرد، به صحنه آمدند.

همانطور که ازنام آن بر می آید، سیستم های مدیریت دارایی سازمانی برای ایجاد یک سیستم واحد برای مدیریت دارایی های فیزیکی  در سراسر شرکت طراحی شده اند. این سیستم ها پس از سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات مکانیزه (CMMS)، هنگامی که تکنولوژی شبکه شرکت ها را قادر به پیوند سیستم های کامپیوتری در چندین سایت کرد، به صحنه آمدند. سیستم های ٍEAMشامل قابلیت های مدیریت نگهداشت هستند، اما هزینه کل مالکیت (TCO) را برای دارایی های فیزیکی شرکت در نظر می گیرند و طیف گسترده ای از ویژگی ها برای ردیابی، مدیریت و تحلیل عملکرد و هزینه هادرتمام مراحل چرخه عمر دارایی، از خرید تا اسقاط  رادر بر می گیرند.

همچنین ببینید : 

از آنجا که سیستم های EAM برای شرکت طراحی شده اند، برای هر جنبه ای از یک سازمان که مربوط به مدیریت دارایی است، کاربرد دارد. که شامل کارکردهایی مانند نگهداشت و موجودی MROمی شود،علاوه بر این شامل تدارکات MRO، مهندسی و مدیریت پروژه، حسابداری، عملیات، مدیریت قابلیت اطمینان، ایمنی و انطباق و حتی هوش تجاری (BI) برای پشتیبانی از برنامه ریزی استراتژیک در سطح سازمانی می باشد.مدیریت دارایی EAM

نتیجه این طراحی جامع یک سیستم واحد است که تمام اطلاعات مربوط به دارایی های فیزیکی سازمان را در بر دارد. تاریخچه تعمیر، مصرف انرژی، هزینه های چرخه عمر، سوابق گارانتی، کاتالوگ قطعات، سفارشات خرید، پیگیری های ممیزی و …، همه در یک سیستم ذخیره می شوند و برای هر بخش قابل دسترسی هستند. واحد نگهداشت می تواند از سیستم EAM برای مدیریت دستور کارها و سوابق تجهیزات استفاده کند. واحد مدیریت مواد و قطعات MRO می تواند از آن برای مدیریت انبارها و موجودی استفاده کند. تدارکات MRO می تواند از آن برای مدیریت درخواست های پیشنهادی (RFPs)، قراردادها و سفارشات خرید استفاده کند. حسابداری می تواند از آن برای مدیریت بودجه و صورتحساب MRO استفاده کند. از آنجا که این یک سیستم واحد است، همه  دسترسی به  داده های یکسان دارند-داده هایی که از منابع مختلف در سراسر سازمان جمع آوری شده وبه صورت لحظه ای به روز رسانی می شوند.

واحد نگهداشت می تواند از سیستم EAM برای مدیریت دستور کارها و سوابق تجهیزات استفاده کند. واحد مدیریت مواد و قطعات MRO می تواند از آن برای مدیریت انبارها و موجودی استفاده کند. تدارکات MRO می تواند از آن برای مدیریت درخواست های پیشنهادی (RFPs)، قراردادها و سفارشات خرید استفاده کند. حسابداری می تواند از آن برای مدیریت بودجه و صورتحساب MRO استفاده کند.
زمانی  که سیستم های EAM در دهه ۱۹۹۰ عرضه شدند، راه حل مناسبی برای سازمان های دارایی محور بودند که نیاز به مدیریت مجموعه ای بزرگ از دارایی های فیزیکی را در چندین مکان داشتند. با این حال، در دهه گذشته، این سیستم ها به صورت فزاینده ای توسط کسب و کارهای کوچک و متوسط ​​(SMBs) مورد استفاده قرار می گیرد چراکه می خواهند بهینه سازی عملکرد و ویژگی های مدیریت هزینه که سیستم های EAM ارائه می دهند را داشته باشند. با افزایش استفاده ازمدل های نرم افزار به عنوان یک خدمت (SaaS) هزینه مالکیت سیستم EAM با CMMS رقابتی تر شده و به دلیل ویژگی های اضافی آن، سیستم EAM اغلب حتی برای واحدهای کوچک انتخاب مقرون به صرفه تری است  .

  • منبع:Uptime Magazine

نگهداری و تعمیرات-cmms-eAM-مدیریت دارایی

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات

نمودار فراوانی مدت زمان انجام دستورکار های نگهداری و تعمیرات یک سوال همیشگی در مدیریت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *