قانون ۱۰ درصد در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

PSقانون ۱۰ درصد در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه

توسط MIKE GEHLOFF

مترجم : رزگار جهاندیده

 اگر شما در حال اجرای نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در تجهیزات هستید که همچنان به خرابی ادامه می دهد و یا هزینه های نگهداری و تعمیرات شما  افزایش می یابد توصیه من به شما خواندن این مقاله درباره قانون ۱۰ درصد در نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه است. این توضیح کوتاه از قانون ۱۰٪ PM ممکن است آنچه باشد که شما در گام بعدی در حرکت به سوی  بهینه سازی قابلیت اطمینان و یا فقط کاهش خرابی تجهیزات نیاز داشته باشید.

 ” قانون ۱۰% نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه ساده است و کار می کند”

چگونه قانون ۱۰٪ نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه کار می کند. قانون ۱۰٪ نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه بیان می کند که اگر یک PM در ۱۰٪ از دوره تناوب زمانی اجرا شود ، بنابراین سازگار با استاندارد در نظر گرفته محسوب می شود.یک مثال می تواند یک PM ماهانه باشد که باید در ۱-۱/۲ روز (۱۰درصد ۳۰ روز ) در هر طرف از تاریخ مقررانجام شود تا به این منظور سازگارباشد. (پیشنهاد من به شما استفاده از ۳۰ روز به عنوان یک متوسط ​​برای محاسبه PM ماهانه است). دلیل استفاده از این قانون آن است که نوسانات تناوب زمان اجرای PM را کاهش می دهد. ما باید در فرآیند نگهداری و تعمیرات نوسانات را شناسایی و کاهش دهیم و این یک مثال عالی است که باید ازآن استفاده شود.در مثال زیر یک PM 30 روز ه در ماه ژوئن در نزدیکی پایان ماه انجام می شود (مشکلات بیش از حد بسیاری در آغاز ماه ژوئن وجود دارد بنابراین به ناچار دیرتر از موعد انجام می شود) در آغاز ماه ژوئیه همان PM اجرا شده است (همه چیز در آغاز ماه مناسب پیش می رود  پس یکی باید PM  های شما را تکمیل کند زیرا ما می دانیم روزهای بد در راه هستند)، در ماه اوت PM در  ۲۸ام ماه اجرا شده است (به دلیل مشکلات بیش از حد در آغاز ماه).

این PM 30 روزه در واقع یک PM 28 روزه، یک PM 3 روزه ، و یک PM 58 روزه بوده است. مشکل را مشاهده کردید؟ این مشکل زمانی بدتر است که یک شرکت از نرم افزارنگهداری و تعمیرات و یا یک نرم افزار EAM (مدیریت دارایی سازمان) استفاده می کند. طوریکه  همه ی PM ها را برای بر روی اولین روز ماه برنامه ریزی می کند و شما فکر می کنید که ۳۰ روز برای تکمیل PM ها فرصت دارید.به نیروی کار و یا برنامه ریز گاهی در خلال ماه گفته شده است که از انجام شدن این PM ها اطمینان حاصل کنند.بنابراین آنها می توانند تطابق ۱۰۰ را در نظر بگیرند. اکنون مشکل را دیدید؟ در بسیاری از سازمانها تمرکز بر تطابق PM بیشتر از متوقف کردن خرابی تجهیزات است.

PM-Rule

قانون ۱۰درصد نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه اولین بار توسط یک متخصص نگهداری و تعمیرات به نام Don Nyman ایجاد شد. Don  یکی از بزرگترین متخصصان نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان است که  من همیشه افتخار دارم که او رامی شناسم و با او کار کرده ام.

من قانون ۱۰درصد نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه در تمام جهان بکار برده و آموزش داده ام و نتایج آن را که حیرت انگیز بوده است دیده ام.در زیر برخی از چند اصل اساسی که باید در هنگام استفاده از قانون ۱۰درصد PM دنبال گردند آمده است:

 • اصل ۱: مدیریت باید کامال متعهد است و به این فرایند اعتقاد داشته باشد.
 • اصل ۲: تضمین کنید که رویه های PM قابل تکرار هستند با دستورالعمل ها، مراحل، مشخصات، و غیره .
 • اصل ۳: اینکه تطابق PM زمانی که شما برای اولین بار این حرکت را آغاز می کنید کم باشد قابل قبول است. با این حال آنچه که قابل قبول نیست این است که تطابق PM رو به بهبود نیست.
 • اصل ۴: هنگامی که تطابق PM در زمان استفاده از قانون ۱۰درصد اندازه گیری می کنید. هزینه های نگهداری و تعمیرات کل ، زمان متوسط بین خرابی دارایی های بحرانی، نفر ساعت اضطراری در مقابل نفرساعت PM را پیگیری کنید، تا مطمئن شوید نتایج حاصل از این فرآیند را می بیند.
 • اصل ۵: استفاده از این فرآیند را با بحرانی ترین دارایی سازمانتان و یا یک منطقه و یا یک نوع تجهیزات شروع کنید. سعی نکنید آن را یک شبه برای تمام دارایی های خود اعمال کنید.
 • اصل ۶: همچنانکه خرابی ها کاهش می یابد این فرآیند را در سراسر سازمانتان گسترش دهید. قبل از اینکه شما به قسمت بعدی، دارایی بعدی، و غیره بروید اطمینان حاصل کنید. که تکرار توانایی قانون ۱۰درصد PM در دوره ۱۲-۶ ماه موفقیت خود را نشان داده است.همچنانکه با بکار بردن این فرآیند تجربه و دانش کسب می کنید اصول خود را توسعه و بکار بگیرید.

PM-Effectiveness-2

بسیاری از شرکت ها هرگز قانون ۱۰درصد PM ها را به دالیل زیادی بکار نگرفته اند که ممکن است طبیعی باشد،اما چیزی است که خوب نیست این است که گفته می شود این قانون کار نمی کند. شرکت Alcoa Mt Holly که درخارج از Charleston ، SC، USA واقع شده است از این قانون برای ۱۰۰درصد از دارایی های خود برای سال های متمادی استفاده کرده است و نتیجتا اموفقیت های فوق العاده ای بدست آورده است. در جدول زیرهزینه های نگهداری و تعمیرات را می بینید که ۲,۰درصد ارزش جایگزینی دارایی )استاندارد بین المللی برای ارزیابی هزینه های نگهداری و تعمیرات – ۲,۰درصد در سطح جهانی است( و انطباق PM آنها که ۸۵,۷۷درصد است. در صورتی می خواهید بدانید که این کارخانه چقدر بزرگ است کافی است بدانید این شرکت یک کوره ذوب آلومینیوم بزرگ با یک کارخانه کربن و ریخته گری دارد. چالش امروز برای شما تعیین این موضوع است که آیا این حرکت ارزش طی کردن را دارد. اگر شما در حال استفاده از قانون ۱۰درصد PM نیستید و یک انطباق PM باال را دارید و تجهیزات همچنان به خرابی خود ادامه می دهند پس قانون ۱۰درصد PM برای شما است و همچنین مطمئن شوید که شما یک طرح سنجیده قبل از اجرا دارید.

Alcoa

ric  Ricky Smith, CMRP, CPMM مشاورارشد فنی در Allied Reliability. او دارای ۳۰ تجربه به عنوان مدیر نگهداری و تعمیرات ، سرپرست نگهداری و تعمیرات ، مهندس نگهداری و تعمیرات، متخصص آموزش نگهداری و تعمیرات و مشاور نگهداری و تعمیرات و یک نویسنده مشهور در این زمینه است.

 

 

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

۲ نظرات

 1. حیدر فتح‌اللهی

  با سلام
  مهندس بسیار مطلب زیبایی را قرار دادید و ممنون