ماموریت سازمانی بخش برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات

ماموریت سازمانی بخش برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات

وقتی یک تصمیم اتخاذ می­گردد، در نهایت این سئوال مطرح می­شود که” آیا این تصمیم به عملکرد بهتر نت کمک کرد؟” این عبارت ماموریت سازمان برنامه ­ریزی را نشان می­دهد و راهنمایی برای رسیدن به اهداف آن است. یکی باید ابتدا این ماموریت را درک کند و بفهمید که چگونه برنامه ­ریزی در جهت افزایش بهره ­وری سازمان گام برمی­دارد. سپس با تلاش بیشتر می­توان فهمید که برای ایجاد سیستم برنامه ­ریزی و چگونه باید عمل کرد. در ماموریت برنامه ریزی این عبارت آمده است که “دپارتمان برنامه ریزی توانایی دپارتمان نت را برای تکمیل درخواست کارها افزایش می­دهد. برنامه­ ریزی کارها، از تاخیرهایی پیش ­بینی شده جلوگیری می­کنند، وضعیت کارهایی که از گذشته انباشته شده­ اند را بهبود می­دهند و اجازه زمانبندی می­دهند. زمانبندی از پیش انجام شده، به سرپرستان اجازه می­دهد تا مقدار کار درستی را تخصیص داده و کنترل کنند. یک نیروی کار، آماده است تا بلافاصله پس از دریافت کارهای تخصیص داده­ شده، برنامه­ ریزی شده و زمان بندی شده کار خود را انجام دهد. زیرا تمام دستورالعمل ها ، قطعات ، ابزارها و اطلاعات گذشته آنها ودیگر ملزومات آماده هستند. این کار درست، آماده برای انجام است.” عبارت آخر واقعا معنی کلی تسخیر کردن را می رساند”این کار درست،آماده برای انجام است” که در کل این عبارت ماموریت برنامه ریزی است.

داشتن “کارهای درست[۱]” شامل اولویتهای کار، زمانبندی برای کارکنان و نوع کار مثل نت پیشگیرانه در برابر کارهای مربوط به تعمیر خرابی است. داشتن کارهای” آماده انجام[۲]” شامل تعریف درست حوزه­کاری ،در نظر گرفتن جنبه­های ایمنی کار و برنامه-ریزی برای کاهش تاخیرهای پیش­بینی شده است.

هنگامی که یک کار برنامه­ریزی شده به کارکنان داده می­شود، آنها باید توانایی انجام آن کار را داشته باشند. آنها نباید بپرسند که “من دقیقا چه کاری باید انجام دهم؟ من مطمئن نیستم چه قطعاتی لازم است. آیا من برای انجام این کار به چرثقیل نیاز دارم یا نه؟” آنها باید این توانایی را داشته باشند که با دریافت کار تخصیص یافته آن را انجام دهند. توجه داشته باشید که برنامه­ریزی “مرکز اطلاعات” نیست بلکه “مرکز کنترل” یا “مرکز هماهنگی” است. برنامه ریزی از اطلاعات استفاده می کند اما ماموریت اولیه آن تحقیق درباره یک کار نیست. برنامه ریزی ،منابع را برای رسیدن به بهره وری فراهم میکند.

برگرفته از کتاب:   Maintenance planning and scheduling handbook نوشته Doc Palmer

[۱] right jobs

[۲] ready to go

 

photo_2016-02-05_20-18-38

مرکز مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی آیریم یک مرکز پژوهشی صنعتی است که با پشتیبانی طیف متنوعی از شرکت‌ها، سازمان‌ها، صنایع و دانشگاه‌های مختلف، پلی بین صنعت و دانشگاه جهت ارائه‌ی آموزش، تحقیق و توسعه، و تبادل اطلاعات در به کار بردن ابزارها و مفاهیم مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی‌ها ایجاد نموده است. آیریم مسیر تعالی نگهداری و تعمیرات را برای سازمان شما طراحی، و در کنار کارشناسان و متخصصان سازمان شما، گام‌به‌گام مسیر تعالی و توانمندسازی مدیریت نگهداشت را بر پایه مفاهیم مدیریت دارایی در سازمان، اجرا و پیاده‌سازی می‌نمایند. این مرکز با در اختیار گرفتن تخصص و منابع موجود، به سازمان​ها و شرکت‌های تجهیز محور کمک می‌نماید تا با ارزیابی وضعیت کنونی مدیریت دارایی خود، دریافت آموزش‌های تخصصی و ارتقاء توانمندی‌های مدیریتی، تصمیمات بهتری را در حوزه مدیریت دارایی در طول چرخه عمر دارایی و مهندسی نگهداشت اتخاذ نمایند.

 

 

 

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *