مصاحبه اختصاصی با دکتر کرسپومارکز (Crespo Marquez)

مصاحبه اختصاصی با دکتر کرسپومارکز (Crespo Marquez)

مصاحبه کننده : فرزین فرضعلیپور – کارشناسی ارشدمهندسی صنایع 

مقدمه : پروفسور آدولفو کرسپو مارکز استاد دانشکدۀ مهندسی دانشگاه سویل اسپانیا و رئیس دپارتمان مدیریت صنعتی است. وی مدرک دکترای خود را در رشتۀ مدیریت صنعتی از همین دانشگاه اخذ کرده است. فعالیت‌های تحقیقاتی وی در نشریاتی نظیر مجلۀ بین‌المللی تحقیقات تولید، مجلۀ بین‌المللی اقتصاد تولید، مجلۀ اروپایی تحقیق در عملیات، مجلۀ خرید و مدیریت عرضه، مجلۀ صنعتی تولید سریع، امگا، مجلۀ کیفیت در مهندسی نگهداری، سیستم‌های پشتیبانی از تصمیم، رایانه‌ها در صنعت، مهندسی قابلیت اطمینان و امنیت سیستم، مجلۀ بین‌المللی شبیه‌سازی و مدل‌سازی پردازش و به چاپ رسیده است.
دکتر کرسپو نویسندۀ چهار عنوان کتاب دربارۀ نگهداری و تعمیرات و مدیریت زنجیرۀ تأمین است که دو جلد از این کتاب‌ها را انتشارات اشپرینگر در ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ منتشر کرده است. دکتر کرسپو بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ شبکۀ تحقیقات دربارۀ مدیریت قابلیت اطمینان و کمیتۀ استانداردسازی نگهداری و تعمیرات را در اسپانیا رهبری کرده است. او همچنین رهبری یک گروه تحقیقاتی درزمینۀ نگهداری و تعمیرات و مدیریت قابلیت اطمینان را بر عهده دارد که از ۵ دانشجوی دکتری و ۴ محقق تشکیل شده است. او در بسیاری از پروژه‌های مهندسی و مشاوره برای شرکت‌های مختلف، صنایع دفاعی اسپانیا، حوزه‌های علمی و آموزشی و کمیسیون اروپایی IPTS مشارکت داشته است و از سال ۲۰۰۲ ریاست انجمن ملی توسعۀ مهندسی نگهداری و تعمیرات در اسپانیا (INGEMAN) را عهده‌دار بوده است.

کتاب
The Maintenance Management Framework

در زیر مصاحبه اختصاصی مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات را در حاشیه برگزاری دوره مدیریت کارآمد اورهال می خوانیم.

مین مگ (مجله تخصصی نت) : جناب پروفسور ممنونم از اینکه وقت خودتان را به ما دادید ، اگر ممکن است مختصری در مورد نحوه ورود به حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی و نگهداری و تعمیرات توضیح دهید؟

پروفسور مارکز : به علت کسب و کارهای مختلف و دلایل آکادمیک و حتی خانوادگی، مدیریت دارایی ها در زندگی حرفه ای من خیلی مهم شده است. من به خانواده ای با یک کسب و کار مربوط به مدیریت دارایی ها در بخش معدن تعلق دارم، در کنار آن من تصمیم گرفتم که تلاش هایی را به بخش آکادمیک به عنوان یک پروفسور اختصاص دهم تا تحقیقاتم را در این رشته توسعه دهم و به نسل های جدید، اهمیت و مهارت هایی را در تکنیک های مهندسی و در نگهداشت و اصول مدیریت دارایی ها آموزش دهم.

مین مگ (مجله تخصصی نت) : موسسه اینخمن توسط چه کسانی تاسیس شده است و فعالیت های آن برچه حوزه های متمرکز است؟

پروفسور مارکز : موسسه اینخمن توسط ۴ مهندس که دو تن از آن ها آکادمیک و دو نفر از آن ها در صنعت مشغول هستند با هدف توسعه ی مهندسی نگهداشت در کشور ما اسپانیا تاسیس شد. در آغاز، هدف، به وجود آوردن انجمنی برای تبادل تجربیات بود. بعد از آن ما دریافتیم که این ایده می تواند به یک مجموعه خدمات پیشرفته تر که می تواند برای شرکت های عضو اینخمن توسعه داده شود. امروزه، اینخمن خدمات متنوعی از مدیریت دارایی ها را برای این شرکت ها فراهم می آورد.

مین مگ (مجله تخصصی نت) : لطفا توضیح دهید که فعالیت های اینخمن چگونه به سازمان های درحوزه مدیریت دارایی های و نگهداری و تعمیرات کمک می کند؟

پروفسور مارکز :اینخمن در اشکال زیر به شرکت ها و افراد کمک می کند:

  • ارتقای اجرای مطالعات، کارها و تحقیقات علمی روی مهندسی نگهداشت برای پیاده سازی و بهبود در محدوده ی کسب و کار و آکادمیک.
  • مشارکت و نشر فعالیت های استاندارد سازی نگهداشت جهت تضمین انطباق با آن ها
  • ارتقای انتشار کارها و مقالات در جنبه های مختلف که به عنوان علاقه مندی برای آموزش متخصصان نگهداشت یا اهداف اجتماعی به صورت عمومی در نظر گرفته می شوند.
  • سازماندهی رویدادها برای نشر و آموزش در مهندسی نگهداشت از قبیل دوره ها، سمینارها، کنفرانس ها، کنگره ها، کنفرانس های فنی و غیره.
  • تعیین مخاطبان با نهادها یا افرادی از دیگر نقاط اسپانیا و صنایع بین المللی برای تبادل ایده ها و تجربیات در عناوین ذکر شده در بالا
  • نشر اهمیت بهبود تعمیرپذیری از زمان طراحی سیستم ها، بین طراحان و تولید کننده ها، به عنوان راهی برای کاهش هزینه هایی که وارد می آید یا بعدا توسط دیگران تجربه می شود زمانی که به عنوان دارایی های کسب و کار استفاده می شود.
  • رسیدن به توافقاتی با سازمان های عادی سازی و صدور گواهینامه جهت ایجاد توانایی برای تصدیق کردن انطباق استاندارد هایی در محدوه ی نگهداشت.
  • ایجاد و اهدای جوایز و بورس تحصیلی برای تحقیقات و توزیع کار در رابطه با مهندسی نگهداشت
  • کمک به بهبود رقابت شرکت ها از طریق نوآوری و توسعه ی فناورانه

مین مگ (مجله تخصصی نت) : شما یک مدل تعالی برای مدیریت نگهداری و تعمیرات توسعه داده اید که در کتاب مرجع علمی کاربردی نگهداری و تعمیرات منتشر شده است ، این مدل چه تفاوت های با سایر مدل های تعالی دارد؟

پروفسور مارکز :اینخمن مدلی را برای مدیریت نگهداشت در قالب مدیریت پیشرفته ی دارایی ها توسعه داده است. این مدل ساده، عملی و آسان برای اجرا برای تعدادی دارایی های بزرگ در یک شرکت یا شبکه ای از شرکت ها است. این مدل از پیشرفته ترین روش های مدیریت نگهداشت و تکنیک های مهندسی برای تصمیم گیری استفاده می کند.

مین مگ (مجله تخصصی نت) : شما نرم افزار یا ابزارهای که در مدیریت نگهداری و تعمیرات بتواند به کارگرفته شود تولید می کنید؟

پروفسور مارکز : ما ابزارهای نرم افزاری تولید نمی کنیم اما به شرکت ها و موسسات برای انجام و اجرای آن ها کمک می کنیم.

“پروفسور کرسپومارکز : اولین کنفرانس آخرین یافته ها و تجربیات در مدریت تعالی نگهداری و تعمیرات در تهران اتفاقی بسیار عالی بود جایی که افرادی از بخش های مختلف اما با علاقه های یکسان در مدیریت دارایی ها توانستند همدیگر را ملاقات کنند. ما (من و دوستان اسپانیایی و همکاران) در مورد تعداد شرکت کنندگان و علاقه ی آن ها به عناوین بررسی شده، غافلگیر شدیم. ما همچنین از چگونگی برپایی چنین کنفرانسی و میزان توجه به فازهای مدل اینخمن و آشنایی با مفاهیم اساسی اثربخشی، کارایی، ارزیابی و بهبود در مدیریت نگهداشت و دارایی ها خوشحال شدیم.”

مین مگ (مجله تخصصی نت) : شما به عنوان ریاست کنفرانس “آخرین یافته ها و تجربیات در تعالی مدیریت نگهداری و تعمیرات” که در تهران برگزار شده دعوت شده اید. این کنفرانس را چطور ارزیابی می کنید؟

پروفسور مارکز : اولین کنفرانس آخرین یافته ها و تجربیات در مدریت تعالی نگهداری و تعمیرات در تهران اتفاقی بسیار عالی بود جایی که افرادی از بخش های مختلف اما با علاقه های یکسان در مدیریت دارایی ها توانستند همدیگر را ملاقات کنند. ما (من و دوستان اسپانیایی و همکاران) در مورد تعداد شرکت کنندگان و علاقه ی آن ها به عناوین بررسی شده، غافلگیر شدیم. ما همچنین از چگونگی برپایی چنین کنفرانسی و میزان توجه به فازهای مدل اینخمن و آشنایی با مفاهیم اساسی اثربخشی، کارایی، ارزیابی و بهبود در مدیریت نگهداشت و دارایی ها خوشحال شدیم.

مین مگ (مجله تخصصی نت) : شما برای چندمین بار است که به ایران سفر کرده اید ،این سفر را چگونه ارزیابی می کنید؟

پروفسور مارکز : من از سال ۲۰۱۰، ۶ بار به ایران آمدم، چند دفعه برای کنفرانس ها و بقیه برای آموزش هایی خاص برای شرکت ها. این کنفرانس ها و دوره ها توسط موسسات مختلفی سازماندهی شد مخصوصا گروه صنعتی آریانا و اکنون شرکت مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی آیریم. (i-REAM)

مین مگ (مجله تخصصی نت) : دوره دو روزه اورهال بعد از کنفرانس تعالی نگهداری و تعمیرات برگزار گردید این دوره چه ویژگی هایی داشت؟

پروفسور مارکز : من سعی کردم در این دوره، تصویری جامع از فرآیند مدیریت اورهال، گام های آن و تکنیک هایی که می تواند برای بهبود تصمیم گیری در طول هر گام استفاده شود فراهم بیاورم. این دوره به دلیل استفاده از فایل های اکسل بسیار و ابزار نرم افزاری که مهندسین می توانستند مفاهیم را پیاده سازی کنند بیشتر عملی و کاربردی بود. ما به طور اساسی بر برنامه ریزی و زمانبندی، تصمیمات اساسی در آنالیز ریسک تمرکز کردیم اما نگاهی به جنبه های عوامل انسانی و کیفیت نیز داشتیم.

مین مگ (مجله تخصصی نت) : وضعیت مدیریت دارایی ها و نگهداری و تعمیرات را در ایران چگونه ارزیابی می کنید ؟

پروفسور مارکز : این رشته در ایران با سرعت خوبی در حال بهبود است.. افرادی (دانشجویان و متخصصان) از ایران به اسپانیا آمدند و به کشور اسپانیا سفر می کنند. من خوشحالم که می بینم که چقدر سریع، شرکت ها در حال بهبود هسند و چطور جامعه ایرانی از آن سود می برد.

مین مگ (مجله تخصصی نت) :جناب پروفسور ممنونم که وقتتان را در اختیار ما گذاشتید امیدوارم سفرخوبی و لذت بخشی در ایران داشته باشید.

پروفسور مارکز : من هم از شما سپاسگزارم. موفق باشید.

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

جایزه ملی نگهداری

همایش جایزه ملی نگهداری و تعمیرات ۲۳ و۲۴ بهمن ماه

همایش جایزه ملی نگهداری و تعمیرات ۲۳ و۲۴ بهمن ماه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره همایش جایزه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *