خانه / مطالب آموزشی / شاخص های کلیدی نت (KPI) / تحلیل گرافیکی مدیریت نگهداری و تعمیرات یا GAMM

تحلیل گرافیکی مدیریت نگهداری و تعمیرات یا GAMM

تحلیل گرافیکی مدیریت نگهداری و تعمیرات یا
“GAMM: Graphical Analysis for Maintenance Management”
روش GAMM  توسط پروفسور آدولفو کرسپو مارکز طراحی شده که در مقاله ای با عنوان زیر در سال ۲۰۱۲ منتشرشد:  “The Graphical Analysis for Maintenance Management Method: A Quantitative Graphical Analysis to Support Maintenance Management Decision Making” جزییات بیشتری از این روش را می توانید در فصل ۱۵ کتاب “مرجع علمی کاربردی مدیریت نگهداری و تعمیرات، تالیف پروفسور کرسپو مارکز” مطالعه فرمایید.  پایه روش بسیار ساده GAMMرا برای شما توضیح می دهم. توسعه ها و مقالات دیگری هم در این زمینه به چاپ رسیده است که مطالعه آن را به علاقه مندان توصیه میکنم.

همچنین ببینید : 

 نمودار تجمعی  زمان – رخدادتحلیل گرافیکی مدیریت نگهداری و تعمیرات یا GAMM

نمودار شماره۱

 محور X ها زمان به صورت تجمعی و پشت سر هم . یعنی گذر زمان است و  محور Y فقط شمارنده تعداد اتفاقاتی است که برای تجهیز یا دستگاه رخ داده است. مثلا رخ داد اول در ساعت کارکرد ۳۰۰ اتفاق افتاده است و رخ داد دوم برای تجهیز در ۴۲۰ ساعت بعد از شروع به کار اولیه  به وقوع پیوسته است و اگر محور X را ملاحظه کنید ، اتفاق ۷ و ۸ و ۹ و ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ خیلی پشت سر هم افتاده اند.  ولی  واقعیت این است که نمی دانیم  این رخ داد ها ، چه نوع رخدادهای نگهداری و تعمیراتی نظیر تعمیرات اضطراری (EM) ، نگهداری و تعمیرات اصلاحی (CM) و یا PM  هستند. از طرفی از این نمودار نمی توانیم درک کنیم که آیا در این رخداد ها، توقف در تولید یا عملیات ایجاد شده است یا نه ؟ چقدر زمان صرف برطرف کردن و انجام کار نگهداری و تعمیرات شده است ؟ آیا این رخداد یک رخ داد نگهداری و تعمیراتی بحرانی بوده است یا نه؟

“روند خطی این تابع با فرض i.i.d (فرض مستقل با توزیع یکسان) بودن عملیات نگهداری و تعمیرات (زمان های بین عملیات های نت انجام‌شده، مستقل و دارای توزیع یکسان میباشند) را مجاز می‌داند اما آن را تضمین نمی‌کند.”

اگر نمودار به صورت منحنی به سمت بالا در حال صعود باشد، یعنی محدب:   BETA بتای توزیع وایبل بزرگتر  ۱ است و اگر نمودار به صورت منحنی به سمت پایین در حال صعود باشد، یعنی مقعر:   BETA بتای توزیع وایبل کوچکتر ۱ است.

نمودار حبابی شکل GAMM
«ادامه یاین قسمت تنها برای اعضا (به صورت رایگان) قابل رویت است.  جهت ورود به سایت اینجا  و جهت ثبت رایگان نام در سایت اینجا کلیک کنید.»
 

kpi شاخص های کلیدی عملکرد

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات (کاربردی و شرایط وِیژه)

دوره های آموزشی تخصصی نگهداری و تعمیرات تیم مشاوره مدیریت مارس ۱۵ درصد تخفیف برای …

۲ نظرات

  1. بسیار عالی و خوب

  2. کاش کل فصل رو میذاشتین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *