هفت راهکار در بهینه سازی قطعات یدکی

هفت راهکار در بهینه سازی قطعات یدکی

قانون وان 

قبل از توضیح هفت اقدام برای کاهش موجودی، باید آن‌ها را در ساختار “قوانین وانی” درک کرد. برای تغییر میزان آب در وان باید ورودی یا خروجی آب را تغییر دهید، یعنی شیر آب یا خروجی فاضلاب را تنظیم کنید. در مدیریت موجودی مواد و قطعات یدکی، این موضوع بسیار ساده است. برای کاهش موجودی، باید شما یا خروجی را افزایش و یا ورودی را کاهش دهید. این موضوع چیزی است که قوانین وانی نام دارد.

lager

به‌کارگیری این قوانین برای مدیریت موجودی مواد و قطعات یدکی به این معناست که اقدامات شما در دودسته زیر قرار می‌گیرند:

 1. با خروج بیشتر اقلام، آن‌ها را از انبار موجودی خارج کنید.
 2. با ورود کمتر اقلام، آن‌ها را وارد انبار موجودی نکنید.

با شناسایی قوانین وانی می‌توانید مطالب بی‌ربط و پیچیدگی‌های بیش‌ازحد که به‌عنوان بخشی از مدیریت موجودی آورده می‌شوند را به‌طور کامل حذف کنید. در سطوح ابتدایی فقط دو استراتژی برای کاهش موجودی وجود دارد و تمام اقدامات، متغیرهایی از این دو استراتژی هستند. این مفهوم بسیار کلیدی است، زیرا بسیاری از افراد کاهش موجودی را یک کار بسیار پیچیده می‌دانند که با الزامات و بازبینی زنجیره تأمین، تأسیسات IT و تغییرات کلیدی عملیاتی سروکار دارد. در چنین تفکری، شما فقط به‌دنبال یافتن راه‌هایی هستید که اقلام بیشتری را خارج و اقلام کمتری را وارد کنید.

تنها وقتی این مکانیزم باعث می‌شود تغییرات رخ بدهند که می‌توانید تصمیمات را در این بستر اتخاذ کنید. از خودتان بپرسید، آیا این اقدامات، اقلام بیشتری را خارج و یا اقلام کمتری را وارد می‌کند؟ به همین سادگی است.

 

اگرچه قوانین وانی ساده است و به درک هفت اقدام کاهش موجودی کمک می‌کند، اما از دو رویکرد دیگر برای حصول اطمینان از دوبه دو ناسازگار بودن و جامعیت (MECE) اقدامات استفاده می‌شود. “تحلیل‌های استخراج‌شده از فرضیات” و “یادگیری دو حلقه‌ای” به‌صورت زیر است.

 

تجزیه‌و تحلیل فرضیه محور

تجزیه‌وتحلیل فرضیه محور به مدت بیش از ۲۰۰ سال زیربنای پیشرفت‌های علمی بوده است. این تحلیل‌ها شامل توسعه فرضیات درباره موضوعی خاص و سپس اثبات یا رد آن هستند. سپس، فرضیات اثبات‌شده زیربنای مطالعات جاری را فراهم می‌نمایند. برای توسعه هفت اقدام کاهش موجودی، از یک رویکرد علمی در حوزه مدیریت، یعنی کاهش موجودی استفاده می‌شود.

images (1)

یادگیری دو حلقه‌ای

در دهه ۱۹۷۰ میلادی یادگیری دو حلقه‌ای توسط یکی از اساتید دانشگاه هاروارد به نام کریس آرگیریس توسعه یافت، او به این نکته دست‌یافت که تقریباً همه‌ی افراد در حل همه مسائل از محدودیت‌هایی استفاده می‌کنند که ممکن است واقعی یا غیرواقعی باشد. او این رویکرد حل مسئله را یادگیری تک حلقه‌ای نامید.

یادگیری تک حلقه‌ای دو مشکل دارد. اول اینکه، شما هیچ گاه نمی‌توانید فراتر از محدودیت‌های خود ساخته بهبود حاصل کنید (آرگیریس این‌ها را متغیرهای حاکم می‌نامد). دوم اینکه، احتمالاً شما نخواهید فهمید که در حال اعمال این محدودیت‌ها برروی تفکرتان نیز هستید (در غیر این صورت بعید است که محدودیت باشند). رسیدن به بهبود در هر زمینه‌ای نیازمند چالشی در محدودیت‌های ذاتی تفکر اصلی می‌باشد. پروفسور آرگیریس آن را یادگیری دو حلقه‌ای نامید.

برای اینکه فرآیند آزادسازی مبالغ هزینه شده در موجودیو همچنین هفت اقدام کاهش موجودی را توسعه بخشیم، ابتدا محدودیت‌های ذاتی در اکثر تفکرهای مدیریت موجودی را به چالش کشیدیم و سپس فرضیه‌ای ایجاد کردیم که تمرکز آن بیشتر روی پول نقد است تا SKU.

هفت اقدام کاهش موجودی شامل تمام گزینه‌هایی است که برای رسیدن به کاهش موجودی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. آن‌ها ۱۰۰ درصد کامل و تنها هفت اقدامی هستند که می‌توان انجام داد. بنابراین فرآیند آزادسازی مبالغ هزینه شده در موجودی به‌طور هم زمان ساده‌ترین و کامل‌ترین رویکرد برای کاهش موجودی می‌شود.

اقداماتی برای خروج اقلام بیشتر

 • اقدام#۱ : فرد دیگری اقلام موردنظر را نگهداری کند یا هزینه آن را بپردازد
 • اقدام#۲: موجودی اطمینان اضافی و کهنه فروخته شود
 • اقدام#۳: اقلام تکراری حذف شود
 • اقداماتی برای ورود اقلام کمتر
 • اقدام#۴: تغییر عواملی که موجودی اطمینان را هدایت می‌کند
 • اقدام#۵: کاهش مقدار سفارش مجدد
 • اقدام#۶: تطبیق بیشتر مدت تحویل با میزان استفاده
 • اقدام#۷: کاهش ارزش اقلام که نگهداری می‌شوند

 

منبع : www.i-ream.com

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات (کاربردی و شرایط وِیژه)

دوره های آموزشی تخصصی نگهداری و تعمیرات تیم مشاوره مدیریت مارس ۱۵ درصد تخفیف برای …

۶ نظرات

 1. به نکات مهمی درباره انبار داری بهینه قطعات یدکی مورد نیاز برای نگهداری و تعمیرات اشاره کردید
  بسیار عالی

 2. سلام مقاله جالب و کاربردی بود متشکرم از نویسنده عزیز.امید دارم که مطالب بیشتری در این سایت بخوانم.

 3. چقدر خوب و جامع بود مطلب.
  نگهداری قطعات واقعا خیلی ارزش بالایی داره که کمترین آسیب و هزینه رو بدیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *