چاپ ویرایش سوم کتاب الگوبرداری از بهترین تجربیات در نگهداشت ، قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی

الگوبرداری از بهترین تجربیات در  نگهداشت ، قابلیت اطمینان  و مدیریت دارایی

Benchmarking Best Practices for Maintenance,Reliability and Asset MangementPAM

 

ترجمه و گردآوری : سعید رمضانی ، احسان ناظمی ، علی اکبر برزگر

کتاب الگوبرداری از بهترین تجربیات در نگهداشت ، قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی  ، نوشته تری وایرمن (Terry Wirman)  متخصص نام آشنای حوزه نگهداشت (نگهداری و تعمیرات) در دنیاست ، این کتاب در ویرایش سوم خود به دست اساتید و متخصصین حوزه نت کشور ، ترجمه و گردآوری شده است.

در مقدمه کتاب آمده است :

طی چند سال اخیر ، تغییر مثبتی در رویکرد مدیران ارشد صنایع ایرانی مشاهده می شود. امور نگهداشت دارایی های فیزیکی ، از مرکز هزینه به مرکز سود تبدیل گردیده و مدیران ارشد ، تاثیر این موضوع را بر فضای کسب و کار سازمان خود باور نموده اند. نشانه های این باور را می توان در افزایش سرمایه گذاری هایی که امروزه در صنایع برای تعالی سیستم نگهداشت و مدیریت دارایی های فیزیکی صورت می گیرد ، مشاهده نمود.

باور این موضوع در نزد صنایع در حال افزایش است که تعالی مدیریت نگهداشت بر دسترسی بیشتر و عملکرد بهینه دارایی های فیزیکی تاثیر مثبت داشته و ضمن کاهش هزینه های چرخه عمر دارایی ها و حذف حوادث ، موجباب بهبود شرایط کسب و کار سازمان ، افزایش رضایت مندی مشتریان و ذینفعان و افزایش سود سازمان را فراهم خواهد نمود.

اما این باور مثبت و تغییر رویکرد به دلیل عدم آشنایی با مسیر صحیح حرکت ، ممکن است سازمان را باچالش های زیادی مواجه نموده و در عمل ، اهداف محقق نگردد. چالش امروز صنعت ما ، عدم اعتقاد به امور نگهداشت و مدیریت دارایی فیزیکی نیست بلکه عدم آشنایی با ابزارهایی است که با اجرای آنها ، شاهد دستیابی به اهداف باشند.

پیاده سازی CMMS معمولا” راهکار مشترک اکثر صنایع ایرانی برای برون رفت از شرایط نامساعد عملکرد تجهیزات است اما در عمل یا شاهد شکست تلاش های صورت گرفته هستیم و یا نتایج آنچنان قابل توجه نیست.

راهکار چیست؟ برای بهبود عملکرد دارایی های فیزیکی و کاهش هزینه ها به چه ابزاری نیاز است ؟ این ابزار چگونه باید پیاده سازی گردد؟ بهترین روش برای دستیابی به عملکرد بهتر چیست؟

پاسخ به این سئوالات نیاز امروز صنایع کشور ما بوده و در این راستا الگوبرداری از تجربیات موفق سازمانهای داخلی و بین المللی یکی از کوتاهترین و مطمئن ترین راهها برای حرکت در مسیر صحیح تعالی سیستم نگهداشت می باشد.

کتابی که پیش رو دارید  ویرایش سوم کتاب ” الگوبرداری از بهترین تجربیات در نگهداشت ، قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی ” می باشد که توسط یکی از اساتید برجسته و صاحب نام در حوزه تعالی سیستم های مدیریت نگهداشت تجهیزات به رشته تحریر درآمده و یکی از جامع ترین مراجع جهت الگوبرداری از تجربیات برتر بین المللی برای سازمان های ایرانی می باشد.

آقای تری وایرمن ، چهره نام آشنایی نزد دست اندرکاران امور نت در ایران است .  مدل پیشنهادی ایشان در زمینه  تعالی مدیریت نگهداشت ، تا به امروز توسط صدها شرکت در کشورهای مختلف و حتی برخی از صنایع داخلی مورد استفاده قرار گرفته است.

مباحث کتاب در دوازده فصل ارائه گردیده است. فصل اول به فرایند ارزیابی مدیریت نگهداشت و تعمیر اختصاص یافته و حاوی ۱۶۰ سئوال برای تعیین جایگاه فعلی سازمان نسبت به الزامات کلاس جهانی مدیریت نگهداشت می باشد.

در فصل اول اصول و مفاهیم الگوبرداری مورد نقد و بررسی قرار گرفته و نویسنده در فصل های سوم الی نهم کتاب به تشریح الزامات تعالی نگهداشت پرداخته است .

ارائه الزامات کلاس جهانی نگهداشت ، استقرار سیستم مکانیزه مدیریت یکپارچه نت و همچنین ارائه نتایج بهترین تجربیات در مدیریت نگهداشت و تعمیر تجهیزات ، عناوین موضوعی فصلهای دهم الی دوازدهم کتاب را تشکیل می دهد.

مطالعه این کتاب   که در آن به زبان ساده و کاربردی ، مسیر صحیح الگوبرداری از بهترین تجربیات در نگهداشت ، قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی فیزیکی تشریح شده است را به همه دست اندرکاران این امور و علاقمندان این حوزه توصیه می گردد.

20be318

سعید رمضانی، عضو هیات علمی دانشگاه و عضو هیات مدیره انجمن نت ایران است. وی در زمینه نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی ها فعالیت دارد. از ایشان پنج کتاب دیگر با عناوین: ترجمه استاندارد مدیریت دارایی ها  “Asset Management: Iso55000:2014 “، مرجع علمی کاربردی مدیریت نگهداری و تعمیرات(نگهداشت)، مدیریت انبار و موجودی قطعات یدکی   MRO Spare Parts Inventory & Storeroom Management، واژگان و اصطلاحات علمی نگهداری و تعمیرات که ترجمه استاندارد Maintenance Terminology: EN 13306 : 2010  می باشد  و کتاب تشخیص و پیش بینی هوشمند عیوب در سیستم های مهندسی (Intelligent Fault Diagnosis & Prognosis)،  به چاپ رسیده است.

 

other-bookمجله تخصصی نگهداری و تعمیرات حامی ناشران ، نویسندگان و مترجمان حوزه نگهداشت (نگهداری و تعمیرات) و مدیریت دارایی های فیزیکی.برای معرفی کتاب های خود در حوزه نگهداری و تعمیرات موارد زیر را به آدرس info@mainmag.ir ارسال فرمائید:

۱. پوستر یا تصویر جلد کتاب ۲. معرفی کتاب ۳. پیشگفتار ۴. عناوین فصول کتاب ۵. مشخصات نویسنده و یا مترجم ۶.نحوه تهیه کتاب

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

جایزه ملی نگهداری

همایش جایزه ملی نگهداری و تعمیرات ۲۳ و۲۴ بهمن ماه

همایش جایزه ملی نگهداری و تعمیرات ۲۳ و۲۴ بهمن ماه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره همایش جایزه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *