چاپ کتاب نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)

چاپ کتاب نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) 

براساس استاندارد های SAE JA 1011 & SAE JA ۱۰۱۲

درباره کتاب :

 

نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان[۱] (RCM) ابتدا توسط صنعت هواپیمایی آمریکا برای بهبود ایمنی و اطمینان تجهیزات مرتبط توسعه یافت و در ابتدا ، در گزارشی توسط [F.S Nowlan[2 و [H.F Heap[3 نوشته و از طرف وزارت دفاع آمریکا در سال ۱۹۷۸ منتشر شد. از آن پس از استراتژی RCM برای کمک به تنظیم استراتژی‌های مدیریت دارایی فیزیکی[۴]، تقریبا در تمام زمینه‌ها و در تمام کشورهای صنعتی جهان استفاده شده است. فرآیندهایی را که Nowlan و Heap تعریف کرده‌اند، به عنوان اساس اسناد کاربردی در زمینه نگهداری و تعمیرات مورد استفاده قرار گرفته و در طول سال های بعدی توسعه یافته و اصلاح گردیده اند. استفاده گسترده از اصطلاح RCM منجر به پیدایش تعدادی فرآیند که به طور قابل توجهی با فرآیند اصلی متفاوت‌اند شده است، بیشتر این فرآیند های جدید عوامل کلیدی فرایند اصلی را حفظ می‌کنند. بسیاری از این فرآیندهای متفرقه نتوانسته‌اند به اهداف Nowlan و Heap دست یابند و برخی از این فرایندهای متفرقه کاملاً مضر می‌باشند، با این حال به آن‌ها RCM گفته می‌شود.

در نتیجه یک تقاضای رو به رشد جهانی برای ارایه استانداردی که معیاری را مشخص نماید که هر فرآیند RCM بایستی با آن مطابقت کند، وجود داشته است. استانداردهای SAE JA 1011 و SAE JA 1012 به عنوان مراجع اصلی RCM به این تقاضا پاسخ می‌دهند.

استاندارد SAE JA 1011 پیش فرض‌های کلی از مفاهیم و اصطلاحات RCM را بیان داشته است. این استاندارد کمترین معیاری را که هر فرآیند برای RCM نامیده شدن باید با آن مطابقت کند را تشریح می‌کند. این استاندارد برای هر سازمان یا کارشناسی که می‌خواهد ثابت کند که یک فرایندی که RCM نامیده می‌شود آیا در حقیقت RCM هست یا خیر، در نظر گرفته شده است. همچنین این استاندارد برای سازمان‌هایی که مایل به خرید و یا استفاده از خدمات RCM مانند آموزش، تحلیل، مشاوره و یا هر ترکیبی از آن‌ها هستند، سودمند است.

استاندارد SAE JA 1012 به تشریح مفاهیم و اصطلاحات RCM می‌پردازد.

معیارهای این استانداردها بر اساس فرآیندهای RCM و مفاهیم موجود در سه استاندارد زیر است:

 •  (۱) نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان، Nowlan و Heap، ۱۹۷۸
 •  (۲) نیروی هوایی آمریکا MIL-STD-2173 (AS) (الزامات نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان نیروی هوایی، سیستم‌های جنگ افزارها و تجهیزات پیشتیبان) و جانشینان آن، راهنمای مدیریت فرمان سیستم‌های هوایی آمریکا، ۰۰-۲۵-۴۰۳ (راهنمای فرآیند نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان نیروی هوایی)
 • (۳) نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان RCM 2 [5] John Moubray

این اسناد به عنوان پذیرفته‌شده‌ترین و پرکاربردترین اسناد بین‌المللی RCM شناخته شده‌اند.


 • [۱] Reliability-Centered Maintenance
 • [۲] F. Stanley Nowlan
 • [۳] Howard F. Heap
 • [۴] Asset
 • [۵] John Moubray
از لینگ زیر بخش هایی ا کتاب را دانلود کنید :

چاپ کتاب نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) (۰ downloads)

 

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات (کاربردی و شرایط وِیژه)

دوره های آموزشی تخصصی نگهداری و تعمیرات تیم مشاوره مدیریت مارس ۱۵ درصد تخفیف برای …

۷ نظرات

 1. سلام یک کتاب با عنوان نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) از شما خریداری کردم چرا لینک دانلود ان فعال نشد

 2. سلام دوست عزیز
  مشکلی در دانلود وجود داشت ، که برطرف شد. کتاب به ایمیل شما ارسال شد.
  ممنون از همراهی شما و پوزش از مشکل ایجاد شده.

 3. سلام یک کتاب فارسی یا یک مطلب کامل فارسی باشه در مورد rbi میخواستم ممنون

 4. با سلام و عرض ادب

  آقای مهندس جهاندیده، در شرکت نیاز به اندازه گیری هزینه چرخه عمر تجهیزات داریم تا امکان جایگزینی تجهیز قدیمی با یک تجهیز جدید را مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه اقتصادی بودن جایگزینی و یا بهبود تجهیز قدیمی شویم. اگر شما شرکت هایی را که در این زمینه فعالیت دارند و یا نرم افزاری خاصی را در این حوزه طراحی کرده‏اند،مد نظر دارین ممنون میشم، این شرکت‏ها را به اینجانب معرفی کنید.

  سپاسگزارم

 5. سلام یک کتاب با عنوان نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) و مدیریت دارایی ها -ISO55000-2014 خریداری کردم اما متاسفانه لینک دانلود کتاب RCM و بخش اول مدیریت دارایی فعال نشد. ممنوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *