چطور به سطح بعدی بلوغ نگهداری و تعمیرات یا قابلیت اطمینان برسیم ؟

چطور به سطح بعدی بلوغ نگهداری و تعمیرات یا قابلیت اطمینان برسیم ؟

نویسنده :   MIKE GEHLOFF – مترجم : رزگار جهاندیده

LERبهترین روش برای پیش بینی آینده اینست که آن را بوجود بیاوریم . پیتر دارکر

چطور سازمانی به سطح بعدی بلوغ نگهداری و تعمیرات یا قابلیت اطمینان دست می یابد ؟ این موضوعی است که مدتها ست توسط مدیران قابلیت اطمینان و نگهداری و تعمیرات تا جایی که من به یاد دارم سوال بوده است . در طی سالهای متمادی الگوهای متداولی را یافته ام که در پاسخ به این سوال موثر بوده است .
۱- مدیریت به طور واقعی هرگز سازمانی را ندیده است که به نتایج مورد دلخواه خود دست یافته باشد .

بلوغ
استاندارد های سطح جهانی – منبع : GP Allied

۲- وظیفه تغییر سازمان اگر غیر ممکن نباشد ,سخت به نظر میرسد . (تغییر از حالت فعلی به حالت آینده ). اگر تغییر برای همه آسان باشد همه می توانند در حالت بهینه نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان باشند.

۳- همه افراد در جستجوی راه حلی ساده برای مسئله ای بزرگ هستند. سئوال به شرح زیر می باشد : اینکه چطور شخصی برنامه قابلیت اطمینان یا نگهداری و تعمیراتش را در سازمان,منطقه و … بهینه سازی کند یا تنها بهبود بخشد.
آلبرت انیشتین می گوید :
“مسائلی مهمی که بدلیل سطح فعلی تفکر ما با آن مواجهیم ، نمی‌توانند با همان سطح تفکر حل گردند.”

۴- آرام باشید و یاد بگیرید . هنگامی که شما این مسیر را دنبال می کنید بسیاری از چیزها خودشان را آشکار خواهند کرد . بر روی مسیر موفقیتی که انتخاب کرده اید می مانید و منحرف نمی شوید . بهترین روش های شناخته شده ” Known Best Practices ” در قابلیت اطمینان و نگهداری و تعمیرات را بیاموزید .

– در دوره آموزشی خاصی به منظور دسترسی به کسب عملی یا تئوری از بهترین روش های شناخته شده شرکت کنید .
– با مدیران موفق در زمینه قابلیت اطمینان و نگهداری و تعمیرات صحبت کنید .
– حداقل در دو کنفراس مدیریت نگهداری و تعمیرات شرکت کنید ,دستورجلسه ,بخش های آموزشی و مطالعات موردی را با جزئیات مشخص کنید و با “صاحبنظران” قابلیت اطمینان و نگهداری و تعمیرات ملاقات کنید .
– سایتی (مجموعه ای) را بازدید کنید که در تبعیت از بهترین روش های شناخته شده در قابلیت اطمینان و نگهداری و تعمیرات معروف است . ( “این را هم بدانید که هیچ سازمانی کامل نیست ,با این حال مراقب جایی که بازدید می کنید باشید . )
– به دنبال دانشی در زمینه ی ” چگونگی تغییر و تثبیت طرح جدید سازمانی باشید
۵- کارکنان را در ارتباط با چیزی که فراگرفته اید آموزش دهید. ( می توانید از شخصی در بیرون سازمان که با فکر و اهداف شما هم جهت است استفاده کنید . )
– مجموعه ای از مقالات,مدارک و بخش هایی از کتابی که بهترین روش های شناخته شده در قابلیت اطمینان و نگهداری و تعمیرات را که “لازم برای خواندن است” و با چشم انداز شما همسو است ایجاد کنید . گفتگو در ارتباط با بهترین روش های شناخته شده را شروع کنید . شروع به انجام هر کاری دراین مرحله نکنید تنها گفتگو کنید.
– آموزش در محل را در موضوعات خاصی که با چشم اندازتان همسو و همجهت است، تعیین کنید و انتظاراتتان از کارکنانی که شرکت می کنند را مشخص کنید . ( همه ی افراد کلیدی شما بایستی شرکت کنند . )
– مدیریت ارشد را با تعدادی مقاله های ساده که با چشم اندازتان در یک راستا است .آموزش دهید
– وضعیت فعلی قابلیت اطمینان/ نگهداری و تعمیرات سازمانتان را در برابر بهترین روش های شناخته شده ارزیابی کنید . مشاوری را که به آن اعتماد دارید و با چشم اندازتان همسو است به کار بگیرید . اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان کلیدی در این ارزیابی درگیر هستند .
– یک برنامه عملیاتی با وظایف,اهداف، آرمان و تعریف واضحی از نقش ها و مسئولیت ها برای همه افراد ایجاد کنید . ( از مدل RACI استفاده کنید . )
RACI مشخص می کند که چه کسی مسئو ل است ( کننده ) ,چه کسی جوابگو است (در اینجا مسئولیت متوقف می شود ) ,چه کسی مورد مشاوره قرار می گیرد (ارتباط دو طرفه ) ,به چه کسی اطلاع رسانی می شود (ارتباط یک طرفه )
نمودارRACI برای راه اندازی توقف

نمودارRACI  برای راه اندازی توقف
نمودارRACI برای راه اندازی توقف

قدم ۷- برنامه را اجرا کنید ,آن را مدریت کنید و برنامه را هرچند میانگین چیزی است که می خواهید، پیگیری کنید. بنا براین همه” امتیازشان را در بازی می دانند” . افراد دوست دارند تا در تیمی باشند که برنده است .

موفقیت تنها می تواند توسط رهبری درست حاصل شود . در مسیرتان موفق باشید .

2bf3cc8 نویسنده: MIKE GEHLOFF یک مدیر در گروه the Allied Reliability Group می باشد و پیش تر رئیس نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان بوده است. او مقالات زیادی را در زمینه نگهداری و تعمیرات و قابلیت اطمینان منتشر کرده است.

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *