چگونه با تحلیل منحنی P-F قابلیت اطمینان را افزایش دهیم؟ بخش ۲

چگونه با تحلیل منحنی P-F قابلیت اطمینان را افزایش دهیم؟

   برای مشاهده ی قسمت اول  این مقاله کلیک کنید 

مترجم : رزگار جهاندیده – مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی

نصب دقیق تجهیزات

نصب دقیق تجهیزات، یک نکته کلیدی در راستای تلاش های پیشگیرانه برای بهبود قابلیت اطمینان و جلوگیری از خرابی است. نصب دقیق نیاز به رعایت جزئیات و دستورالعمل های خاصی برای نصب و راه اندازی تجهیزات دارد. اگر اجزای دستگاه، به طور صحیح، با رعایت فاصله ایمنی مجاز، محکم، تراز، بدون فشار لوله و با تعادل مناسب نصب شوند، عمر طولانی تری خواهند داشت. این جزئیات در هنگام خرید یا نصب باید رعایت شوند. اگر این کارها را انجام ندهید، ناحیه I-P کمتر و کوتاه تر می شود که این امر باعث خراب شدن زودرس دستگاه پس از راه اندازی می گردد.

همچنین ببینید : 

توجه داشته باشید که طول عمر برای تجهیزات، اجزاء و حالت های خرابی مختلف، متفاوت است. مثلا یکی از اجزاء ممکن است در طی سه سال خراب شود، اما دیگری، بیشتر از سه سال عمر سالم و خوبی داشته باشد. برای افزایش طول عمر تجهیزات، باید از روش های خوب استفاده گردد و کارهای لازم حتما انجام گیرند و تکنسین ها و کارشناسان نگهداری و تعمیرات تجهیزات، به خوبی آموزش دیده باشند. شکل ۳ یک نمونه از نصب صحیح را نشان می دهد.

یک نمونه از نصب صحیح
یک نمونه از نصب صحیح
توجه داشته باشید که طول عمر برای تجهیزات، اجزاء و حالت های خرابی مختلف، متفاوت است. مثلا یکی از اجزاء ممکن است در طی سه سال خراب شود، اما دیگری، بیشتر از سه سال عمر سالم و خوبی داشته باشد. برای افزایش طول عمر تجهیزات، باید از روش های خوب استفاده گردد و کارهای لازم حتما انجام گیرند و تکنسین ها و کارشناسان نگهداری و تعمیرات تجهیزات، به خوبی آموزش دیده باشند.

قطعات یدکی مناسب

یکی از اقدامات پیشگیرانه، مدیریت مناسب قطعات یدکی است. این کار شامل نگه داشتن مشخصات دقیق قطعات و BOM (تعداد استفاده شده در هریک از تجهیزات) آنها در یک سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات مکانیزه  (CMMS) است، به طوری که در آینده بتوان به راحتی آنها را شناسایی و استفاده نمود. یک برنامه ریز خوب باید بتواند خطاهای موجود در BOM ها شناسایی و آن را کاهش دهد، در غیر این صورت موجب کارهای اضافی خواهد شد که اصلا کارآمد نیست. برنامه ریز سیستم نگهداری و تعمیرات، این کار را باید قبل از راه اندازی دستگاه انجام دهد زیرا بعد از راه اندازی دیگر فرصتی برای انجام این امور نیست.

نگهداری و تعمیرات قطعات یدکی

«این قسمت تنها برای اعضا به صورت رایگان قابل رویت است.  جهت ورود به سایت اینجا  و جهت ثبت نام رایگان در سایت اینجا کلیک کنید.»

Randy Riddell : او مدیر نگهداری و تعمیرات در موسسه SCA است . تجربه بیش از ۲۵ سال او در زمینه نگهداری و تعمیرات با تمرکز بر قابلیت ماشین الات توانسته است به شرکت های زیادی در این زمینه کمک کند.

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات (کاربردی و شرایط وِیژه)

دوره های آموزشی تخصصی نگهداری و تعمیرات تیم مشاوره مدیریت مارس ۱۵ درصد تخفیف برای …

یک نظر

  1. سلام
    بسیار عالی جناب جهاندیده/در صورت امکان
    در خصوص دیگر پوسترهای ارائه شده نیز مطالب عنوان نمایید.باتشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *