چگونه مدیریت را برای برنامه آنالیز ارتعاشات متقاعد کنیم ؟ بخش دوم

چگونه مدیریت را برای برنامه آنالیز ارتعاشات متقاعد کنیم ؟ بخش دوم

  اندازه گیری اثربخشی برنامه آنالیز ارتعاشات تجهیزات

نویسنده : رزگار جهاندیده – متخصص پیاده سازی سیستم های نگهداری و تعمیرات

برای مشاهده ی قسمت اول این مقاله ابنجا کلیک کنید

 

۳- قابلیت های CMMS برای اندازه گیری اثر بخشی

برای اینکه سیستم  CMMS  قادرباشد به اندازه گیری اثر بخشی آنالیز ارتعاشات کمک نمائید بایستی در ماژول های آن خصوصیت هایی در نظر گرفته شده باشد.این خصوصیت های می تواند در ماژول های مدیریت دستورکار های نت (Work Order Management Module) و ماژول دارایی ها یا تجهیزات (Asset/Equipment Management Module) دیده شود.

 • برنامه آنالیز ارتعاشات
 • انواع فعالیت های اصلاحی ، اضطراری، از کار افتادگی
 • هزینه های قطعات ، نیروی انسانی
 • هزینه تولید از دست رفته (lost production costs)

بایستی در ماژول دارایی ها یا تجهیزات CMMS مشخص شود که برنامه آنالیز ارتعاشات برای کدام یک از تجهیزات انجام می شود و این آنالیز برای کدام یک از کد های خرابی  (Failure Code) یا حالت های خرابی اعمال می شود.

به این منظور بایستی در ماژول دارایی ها یا تجهیزات مشخص شود که برنامه آنالیز ارتعاشات برای کدام یک از تجهیزات انجام می شود و این آنالیز برای کدام یک از کد های خرابی  (Failure Code) یا حالت های خرابی اعمال می شود.انواع فعالیت های اصلاحی و اضطراری/ از کارافتادگی که برای حالت های خرابی که برای آنها آنالیز ارتعاشات انجام شده است در ماژول دستورکارها تجهیزات دیده شود .همچنین هزینه های قطعات ، نیروی انسانی و تولید از دست رفته (توقفات ، خرابی محصول و …) برای این حالت خرابی مشخص می شود.

بدین ترتیب برای حالت های خرابی از تجهیزاتی که آنالیز ارتعاشات برروی آنها انجام می گیرد می توان هزینه های کلی را محاسبه نمود.این هزینه های خرابی های اصلاحی و اضطراری / ازکارافتادگی در کنار هزینه هایی که برای آنالیز ارتعاشات انجام شده است می تواند اثر بخشی را محاسبه نمود.با استفاده از داده های بدست آمده یکی از شاخص های اثر بخشی را می تواند به صورت زیر در نظر گرفت :

444444

دراین رابطه برای حالت هایی خرابی از تجهیزاتی که برنامه ارتعاش سنجی برای انها انجام می گیرد نفر ساعت برنامه ارتعاش سنجی که شامل جمع آوری داده ها ، تجزیه و تحلیل و گزارش دهی می شود محاسبه می گردد. نفرساعت دستورهای اضطراری و اصلاحی تنها شامل نفر ساعت کد های خرابی برای تجهیزاتی است که آنالیز ارتعاشات بر روی آنها انجام می شود است.

به عنوان مثال در یک ماه ۶۰ نفرساعت برای جمع آوری ، آنالیز و گزارش دهی برای فعالیت های ارتعاش سنجی برروی حالت های خرابی تجهیزات مختلف انجام شده است. براساس خروجی های CMMS در همین ماه ۵۵ خرابی مختلف برروی ۱۲۵ دستگاه صورت گرفته است. از این تعداد خرابی ۲۵ حالت خرابی که برنامه ارتعاش سنجی دارند ۱۰۰ نفرساعت فعالیت ایجاد شده است.

555555555

بنابراین اثربخشی برنامه آنالیزارتعاشات برابر ۳۷.۵ %    خواهد بود. اندازه گیری ماهانه و ترسیم روند این شاخص به بررسی دقیق تر و تجزیه وتحلیل این شاخص کمک می کند. نمودار زیر روند شاخص %EFFV  برای تجهیزات سازمان نمایش می دهد

12

شکل ۱- نمودار روند شاخص %EFFV برای کلیه تجهیزات که ارتعاش سنجی برروی انها انجام می گردد.

نمودار بالا اثربخشی برای کلیه تجهیزات را نمایش می دهد. براساس چرخه PDSA پس از بررسی و مطالعه نتایج حاصله اقدامات لازم (اصلاحی و پیشگیرانه) بایستی صورت گیرد. این مطالعه و بررسی (Study) می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آیا اثربخشی برنامه ها انالیز ارتعاشات قابل توجیه است؟
 • برای کدام یک از تجهیزات و کدام کد خرابی انالیز ارتعاشات به خوبی عمل کرده است . کدامیک اثر بخشی نداشته است ؟
 • علل عدم اثر بخشی برروی بعضی از حالت های خرابی تجهیزات چه بوده است؟

در نهایت اقدامات اصلاحی در (Action) می تواند بررسی مجدد در دیاگرام تصمیم گیری RCM ، تغییر استراتژی نگهداری و تعمیرات و یا اقدامات اصلاحی جهت بهبود فرآیند آنالیز ارتعاشات باشد.

data

۳- نتیجه گیری :

فرآیند RCM تنها نقطه شروعی برای پیاده سازی سیستم نگهداری و تعمیرات است بدین معنی  که براساس چرخه PDSA بایستی پس از اجرا (DO) پایش عملکرد و بررسی (Study) براساس شاخص های ذکر شده صورت گردد. استفاده از قابلیت ها سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات مکانیزه (CMMS) به منظور اندازه گیری اثر بخشی نگهداری و تعمیرات به ویژه در نت مبتنی بر شرایط یک روش موثر برای اندازه گیری و پایش عملکرد تجهیزات است.آنالیز ارتعاشات یکی از استراتژی های پرکاربرد برای حالت های خرابی از تجهیزات دوار است که پس از پایش و ارزیابی برنامه های آنالیز ارتعاشات اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه (تغییر استراتژی ، انجام اقدامات برای کارایی و اثربخشی بیشتر آنالیز ارتعاشات و …) بایستی برای آن انجام گردد.

 

مراجع :

 • جان موبری ، نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM II) ،مترجم دکتر علی زواشکیانی ، انتشارات آریانا قلم، ۱۳۹۲
 •  Albert H.C Tsang, Measuring Maintenance Performance: a holistic approach ,international Operation and production management, 1999
 • Albert H.C Tsang, A strategic approach to managing maintenance performance, Journal of quality in maintenance engineering, 1998
 • Cornelius SchefferParesh Girdhar,Practical Machinery Vibration Analysis and Predictive Maintenance, Elsevier,2004
برای مشاهده ی قسمت اول این مقاله ابنجا کلیک کنید

درصورتیکه در مورد این نوشته سوالی دارید اینجا مطرح کنید یا به ما ایمیل بزنید : info@mainmag.ir

 

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *