چگونه مدیریت را برای برنامه آنالیز ارتعاشات متقاعد کنیم ؟ بخش اول

چگونه مدیریت را برای برنامه آنالیز ارتعاشات متقاعد کنیم ؟ بخش اولACM

  اندازه گیری اثربخشی برنامه آنالیز ارتعاشات تجهیزات

نویسنده : رزگار جهاندیده 

۱- مقدمه :

پکی از مهمترین چالش های موجود برای برنامه های نگهداری و تعمیرات پیش بینانه (Predictive Maintenance) تعیین پارامترهای قابل تعریف و قابل اندازه گیری است طوری که ارزش (Value) این برنامه ها بطور محسوسی سنجیده شود.اگر چه براساس دیاگرام تصمیم گیری نت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) ۱ برنامه های نگهداری و تعمیرات مبتنی بر وضعیت (CBM) نسبت  به برنامه های پیشگیرانه ( تعویض و تعمیر زمانبندی شده ) و همچنین تعمیرات بعد از خرابی (RTF) ارجحتر است اما بایستی میزان صرفه اقتصادی که یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب استراتژی نت مناسب در دیاگرام تصمیم گیری  RCM است در نظر گرفته شود (عامل دیگر امکان پذیری از نظر فنی بودن این استراتژی است).اگرچه برای بسیاری از حالت های خرابی (Failure Mode) تجهیزات دوار به نظر می رسد در ابتدا استراتژی بهینه می تواند نگهداری و تعمیرات مبتی بروضعیت باشد.اما بایستی از اثربخشی این استراتژی در زمان اجرا اطمینان حاصل کرد.آنالیز ارتعاشات به عنوان یکی از مهمترین روش های پایش وضعیت مخصوصا در تجهیزات دوار مطرح است. در این مقاله به اندازه گیری اثربخشی آن و بستر های لازم برای تحقق آن خواهیم پرداخت.

متخصصانی که از نزدیک با انالیز ارتعاشات سروکار دارند می دانند که ارزش بسیاری در پایش و آنالیز کردن داده های ارتعاش در تجهیزات دوار وجود دارد.اما آنچه واضح است برای آنها این موضوع سخت است که این ارزش رو به صورت معنی دار و مملوس منتقل کنند.

F-805_12a_205px_x_350px

تجهیزات دوار (از قبیل ژنراتورها، توربین ها، فـن ها ، پمپ ها ، گیر بکس ها و الکتروموتورها و..  ) هسته اصلی بسیاری از صنایع مخصوصا صنایع متمرکز و وابسته به  تجهیزات است. از این رو نگهداری و تعمیرات این گونه از نجهیزات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  RCM فرآیندی است که بهینه ترین استراتژی نگهداری و تعمیرات را در شرایط موجود بهره برداری از تجهیز تعیین می کند طوری که صرفه اقتصادی داشته باشد.براساس دیاگرام تصمیم گیری RCM نت اقتضائی (نت مبتنی بر شرایط) بر سایر استراتژیهای نگهداری و تعمیرات (درصورتی که از لحاظ فنی امکان پذیر باشد و صرفه اقتصادی داشته باشد) در اولویت است. بنابراین با تجزیه و تحلیل حالات و اثرات خرابیها (FMEA) استراتژی مناسب تعیین می گردد.آنالیزارتعاشات به عنوان یک روش شناخته شده از استراتژی نگهداری و تعمیرات مبتنی برشرایط می تواند برای بسیاری از تجهیزات دوار مورد استفاده قرار گیرد. اما نیاز است روشی برای اندازه گیری اثر بخشی این برنامه طراحی و تدوین گردد.کارشناسان و مدیران نگهداری و تعمیرات گاها” در سازمان ها هدف اصلی را که در واقع همان بهبود قابلیت اطمینان تجهیزات و به طبع آن کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات و تولید است، فراموش می کنند. متاسفانه ، تنها برای توجیه این برنامه به صرفه جوئی اندک کسب شده که ممکن است در مقابل مقدار هزینه های صورت گرفته ناچیز باشد بسنده می شود.

فرآیند نگهداری و تعمیرات به مانند سایر فرآیند های سازمان بایستی در راستای بهبود شاخص های کلیدی سازمان و اهداف آن عمل می کند. این موضوع به طور مفصل تری  در استانداردهای نظیر ISO 55000  بیان شده است. به این منظور می توان بیان کرد که در چرخه دمینگ PDSA برنامه به صورت زیر بایستی انجام شود :

  • پیاده سازی فرآیند RCM و تعیین استراتژی نت بهینه (PLAN)
  • اجرای برنامه نگهداری و تعمیرات (DO)
  • بررسی و اندازه گیری اثربخشی برنامه نگهداری و تعمیرات (Study)
  • اقدامات اصلاحی (Action)

 

2015-02-25-pdsa (1)

متخصصانی که از نزدیک با انالیز ارتعاشات سروکار دارند می دانند که ارزش بسیاری در پایش و آنالیز کردن داده های ارتعاش در تجهیزات دوار وجود دارد.اما آنچه واضح است برای آنها این موضوع سخت است که این ارزش رو به صورت معنی دار و مملوس منتقل کنند.طوری که مدیریت می تواند برای مدیریت منابع و توجیه هزینه های نت از آن استفاده کند از طرفی بایستی بازخور و مطالعات لازم(Study) از  برنامه (PLAN) طراحی شده و اجرا شده (Do) انجام بگیرد تا براساس آن اقدامات لازم (Action) صورت پذیرد.به عبارت دیگر این موضوع را می توان به صورت زیر خلاصه کرد :

  • مشخص کردن ارزش فعالیت های آنالیز ارتعاشات طوری که مدیریت جهت توجیه هزینه های نت از آن استفاده کند
  • درصورتی که هزینه های سرمایه گذاری در فعالیت های آنالیز ارتعاشات توجیه پذیر نباشد اقدامات اصلاحی صورت پذیرد.(با توجه به چرخه بهبود مستمر دمینگ PDSA)

چگونه می توانیم ارزش فعالیت های آنالیز ارتعاشات را برای تیم مدیریت به صورت موفقیت آمیزی منتقل کنیم؟

 

۲- اندازه گیری اثربخشی براساس قابلیت های سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات مکانیزه (CMMS)

 

برای اینکه به مدیریت این اطمینان داده شود که فعالیت های انالیز ارتعاشاتی که انجام می پذیرد ارزشمند است بایستی مشخص شود که این فعالیت هاچه اثری بر فعالیت های واکنشی (Reactive) دارد. به این منظور بایستی اطلاعات مناسبی وجود داشته باشد تا براساس این اطلاعات اندازه گیری اثر بخشی انجام شود. که در واقع این اطلاعات بایستی جزئی از قابلیت های سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات مکانیزه یعنی (CMMS ) ماباشد.

برای مشاهده ی قسمت دوم این مقاله اینجا را کلیک کنید 

درصورتیکه در مورد این نوشته سوالی دارید اینجا مطرح کنید یا به ما ایمیل بزنید : info@mainmag.ir

 

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *