چگونه RCM را پیاده سازی کنیم؟ (بخش اول: دلایل شکست پروژه RCM)

چگونه RCM را پیاده سازی کنیم؟ (بخش اول: دلایل شکست پروژه RCM)

برای بیشتر کارشناسان، آنالیز کردن بیش از ۱۱۰۰۰ حالت خرابی و تکمیل فرایند بررسی بیش از ۱۶۰۰ فعالیت در مدت کمتر از ۱۱ ماه تحسین‌برانگیز به نظر می‌آید و بر اساس نتایج تحقیق reliabilityweb.com به دست آوردن نتایج فوق امری غیرممکن است.

بر اساس تحقیقات انجام‌شده از بیش از ۲۵۰ شرکت، بیش از ۸۵ درصد آنالیزهای نگهداری و تعمیرات  مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) انجام‌شده توسط آن‌ها هرگز به مرحله اجرا نرسیده‌اند. بدیهی است در صورت اجرایی نشدن آنالیزهای نگهداری مبتنی بر قابلیت اطمینان، این تلاش‌ها به اتلاف وقت و هزینه منجر خواهد شد.

rcm-page-1

آنالیزهای نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) توسط متخصصان با هدف ارائه راهکار مناسب جهت پیشگیری از خرابی موردنظر صورت می‌گیرد، پاسخ به سؤال اصلی در مورد علل عدم اجرایی شدن راهکارهای ارائه‌شده در جهت پاسخگویی و کاهش خرابی‌ها پیچیده به نظر می‌رسد. پس از تحلیل نتایج تحقیق فوق و بررسی عوامل عدم اجرایی شدن آنالیزهای RCM انجام‌شده در ۲۵۰ شرکت‌، دلایل اصلی عدم موفقیت به شرح زیر آمده است:.

  • نبود منابع مالی مناسب جهت اجرایی شدن راهکارها
  • اتمام سرمایه اولیه
  • نداشتن پشتیبانی لازم از طرف کارفرما و مدیریت
  • پیچیده بودن فرایند اجرایی سازی راهکارهای ارائه‌شده

قبل از ورود به جزییات بررسی علل مشکلات پیاده‌سازی RCM با اندکی تأمل در ریشه علل اصلی فوق‌الذکر و تصور وجود چنین موانعی بر سر راه پیاده‌سازی آنالیزهای RCM برای هر شرکت در حال حاضر، سؤالات زیر برای هر شخصی پیش خواهد آمد:

  • چرا بودجه کافی برای پیاده‌سازی آنالیزهای نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) در دسترس نیست؟
  • چرا پشتیبانی لازم از طرف کارفرما و مدیریت برای مرحله بعد از انجام آنالیز صورت نمی‌گیرد
  • پیچیدگی مرحله پیاده‌سازی راهکارهای ارائه‌شده چیست؟

مبانی و ابزارهای آنالیزهایی نظیر آنالیزهای نگهداری و تعمیرات مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) و آنالیز علل ریشه­ای عیوب(RCA) که به بررسی و شناخت رابطه علت و معلول و رفع علل شکست یا خرابی می‌پردازد برای بررسی انواع مختلف شکست ازجمله شکست پیاده‌سازی RCM کاربرد دارد. به‌بیان‌دیگر عدم موفقیت و شکست پیاده‌سازی روش آنالیزهای RCM را می‌توان به روش RCM و RCA تحلیل نمود.

photo_2016-02-05_20-18-38

مرکز مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی آیریم یک مرکز پژوهشی صنعتی است که با پشتیبانی طیف متنوعی از شرکت‌ها، سازمان‌ها، صنایع و دانشگاه‌های مختلف، پلی بین صنعت و دانشگاه جهت ارائه‌ی آموزش، تحقیق و توسعه، و تبادل اطلاعات در به کار بردن ابزارها و مفاهیم مهندسی قابلیت اطمینان و مدیریت دارایی‌ها ایجاد نموده است. آیریم مسیر تعالی نگهداری و تعمیرات را برای سازمان شما طراحی، و در کنار کارشناسان و متخصصان سازمان شما، گام‌به‌گام مسیر تعالی و توانمندسازی مدیریت نگهداشت را بر پایه مفاهیم مدیریت دارایی در سازمان، اجرا و پیاده‌سازی می‌نمایند. این مرکز با در اختیار گرفتن تخصص و منابع موجود، به سازمان​ها و شرکت‌های تجهیز محور کمک می‌نماید تا با ارزیابی وضعیت کنونی مدیریت دارایی خود، دریافت آموزش‌های تخصصی و ارتقاء توانمندی‌های مدیریتی، تصمیمات بهتری را در حوزه مدیریت دارایی در طول چرخه عمر دارایی و مهندسی نگهداشت اتخاذ نمایند.

 

 

درباره رزگار جهاندیده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) هستم، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , و 10 سال سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات و سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی .در حال حاضر مشاور و مدیرپروژه های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) ، عضو انجمن بین الملی نگهداری و تعمیرات آمریکا (SMRP) و سردبیر مجله نگهداری و تعمیرات اطمینان هستم. موبایل : 09120710635 تلگرام : jahandidehR@

همچنین ببینید

میکرو دوره های تلگرامی نگهداری و تعمیرات تیم مارس

تیم مشاوره مدیریت دارایی های فیزیکی مارس (MARS) با همکاری مجله تخصصی نگهداری و تعمیرات …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *