کمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیرات Reviewed by Momizat on . کمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیراتنویسنده : مهندس شهریار حی شادزمانی بحث TPMدر کشور ما خیلی مطرح شد و شرکت های زیاد کمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیراتنویسنده : مهندس شهریار حی شادزمانی بحث TPMدر کشور ما خیلی مطرح شد و شرکت های زیاد Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » اسلایدشو » کمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیرات

کمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیرات

کمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیرات

PAMکمی هوشمندانه عمل کنیم !! نقدی بر تصمیمات مبتنی بر مدگرایی در نگهداری و تعمیرات

نویسنده : مهندس شهریار حی شاد

زمانی بحث TPMدر کشور ما خیلی مطرح شد و شرکت های زیادی بدنبال پیاده سازی اون رفتند ولی هنوز برنگشتند!! ، بعد بحث نت پیشگویانه یا همان CBM و نت مکانیزه یا CMMS ، بعد از مدتی بحث RCM مد روز تو ایران شد و همه مدعی پیاده سازی اون شدند و در چند وقت اخیر در هر نشست و سمیناری مدیریت دارایی های فیزیکی یا همان Asset management بحث روز و داغ متخصصین نگهداری و تعمیرات است و تقریبا معیاری شده برای سنجش خوب یا بد بودن نگهداری و تعمیرات تو صنعت .

اینکه این بحث از کجا وارد ایران شده ، خوب است یا نه ، کدام مدل ارائه شده کارا تر است و یا آیا قبل از استفاده باید بومی سازی شود یا نه مورد بحث ما نیست . سوال مهمتر این است که آیا بستر پیاده سازی این مدل تو ایران وجود دارد ؟ ضمانت اجرایی این مدل به چه عواملی بستگی دارد ؟ آیا اجرای این مدل هم فقط در حد شو blog_29.07تبلیغاتی باقی می ماند ؟ آیا در کشوری که هنوز اجرای درست نت پیشگیرانه در بیشتر صنایع ما در حد آرزو باقی مانده است ، این مدل می تواند کمکی کند ؟ یا این مدل هم  در کنار باقی کارهای نیمه کاره قرار می گیرد . چرا آنقدر خودمان را باید درگیر کارهایی کنیم که منابع سازمان ها را بی دلیل هدر می دهد در حالی که اگر فقط بتوانیم هر سال ۱۰% سیستم های قبلی رو ارتقا بدهیم کمکی به مراتب بیشتر از اجرای سیستم های جدید کرده ایم. چرا دنبال دگرگونی هستیم ؟ اجرای این مدل در خواستگاه خودش هم انقلاب نکرد . فقط تکمیل کننده سیستم های قبلی بود . حالا پرسنل اجرایی نگهداری و تعمیرات چه گناهی کردند که هر چند وقت یکبار باید نقش مهره ها را در بازی مار پله بازی کنند .

اگر دوست داریم از کشور های آمریکا ، انگلیس تو پیاده سازی مدل مدیریت دارایی های فیزیکی عقب نمانیم می بایست همچون این کشور ها بستر پیاده سازی که همان طی کردن سیر تکاملی نت و اجرای درست سیستم های قبلی نت است را فراهم کنیم . امیدوارم کمی هوشمندانه تر فکر کنیم تا عاقبت پیاده سازی این مدل هم به سرنوشت RCM و TPM و خیلی مثال های دیگه منجر نشود.
بهبود اگر مستمر و تدریجی نباشد ماندگار نیست ، بجای ایجاد تغییرات بنیادی ، داشته های موجود را بهینه کنیم ، کمی هوشمندانه عمل کنیم!!

job13

درباره نویسنده

رزگار جهاندیده (مدیر سایت مین مگ) ، ارشد مهندسی صنایع - صنایع دانشگاه علم و صنعت , در حال حاضر مشاور سیستم های مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات و مدیریت فرآیندهای کسب و کار در مرکز آیریم (www.i-REAM.com) هستم. 09120710635 تلگرام jahandidehR@

تعداد نوشته ها : 114

ارسال یک دیدگاه

© 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای Mainmag محفوظ است. تهیه و بهینه سازی: امین نامجو

بازگشت به بالا